Microsoft pracuje nad baterią smartfona, która wytrzyma 7 dni

Najnowsze high-endowe smartfony oferują użytkownikom wysoką wydajność i ogromne możliwości. Wszystko to odbywa się jednak kosztem żywotności baterii. W wielu przypadkach zaimplementowane ogniwo umożliwia pracę zaledwie przez jeden dzień, a niekiedy nawet krócej. Microsoft postanowił znaleźć rozwiązanie tego problemu.

Microsoft Research pracuje nad baterią, która docelowo ma zapewnić optymalne działanie smartfona przez 7 dni. To całkiem sporo, biorąc pod uwagę aktualne wyniki poszczególnych urządzeń. W jaki sposób gigant z Redmond chce tego dokonać?

Prace nad baterią odbywają się dwutorowo. Jeden z planów zakłada wykorzystanie dwóch ogniw zamiast jednego. Pierwsza część byłaby używana w momencie, gdy telefon pracuje pod wysokim obciążeniem – np. podczas wykonywania skomplikowanych obliczeń lub po prostu w trakcie rozgrywki w ulubioną grę. Drugie ogniwo byłoby wykorzystywane w momencie małego obciążenia – do podtrzymywania podstawowych funkcji, gdy nie potrzebujemy wysokiej mocy obliczeniowej.

Kolejny etap zakłada optymalizację oprogramowania w taki sposób, aby wykorzystywało ono jak najmniejszą ilość energii do wykonywania podstawowych czynności. Proces o nazwie E-Loupe będzie identyfikował aplikacje, które zużywają dużo baterii, gdy użytkownik z nich nie korzysta. Następnie zostaną one „spowolnione” lub po prostu wyłączone.

Aktualne eksperymenty pozwalają pracownikom Microsoftu wydłużyć czas pracy na baterii o około 20-50%, w zależności od sytuacji. To wciąż zdecydowanie za mało, by dobić do upragnionych siedmiu dni. Wszystko jest jednak na dobre drodze.

Źródło: Ubergizmo, Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *