Microsoft prezentuje narzędzie do walki z fake newsami

Fake news Microsoft

Microsoft to kolejna firma, która zajmuje się zwalczaniem fake newsów oraz innych, fałszywych informacji trafiających do sieci. Amerykański gigant od dawna współpracuje w tej sprawie z innymi przedsiębiorstwami, jednak teraz firma z Redmond postanowiła udostępnić specjalne narzędzie, które pozwoli na ocenę rzetelnego dziennikarstwa. Całość została oznaczona jako NewsGuard i działa w bardzo prosty sposób. 

W ramach usługi NewsGuard wykwalifikowani dziennikarze oraz redaktorzy oceniają informacyjne witryny internetowe pod kątem nie tylko wiarygodności, ale również uczciwości. Na ten moment za pomocą wspomnianej funkcjonalności udało się ocenić witryny generujące 96% całego ruchu online w Stanach Zjednoczonych. Funkcja ma w ciągu najbliższych tygodni oraz miesięcy zostać rozszerzona o kolejne kraje, a w samej bazie danych znajdzie się także więcej stron. Jak użytkownicy mogą więc sprawdzić czy danej witrynie warto zaufać czy też nie? 

Na pasku adresu w przeglądarce Edge wyświetli się specjalny kolor – zielony w przypadku zweryfikowanych, rzetelnych portali lub czerwony w kontekście źródeł manipulujących treścią lub zwyczajnie oszukujących internautę surfującego po sieci. Jeśli danej strony nie będzie w bazie danych, to NewsGuard oznaczy ją jako czarno-białą. Użytkownik będzie mógł szybko zgłosić stronę do weryfikacji, a osoby zajmujące się oceną witryn zostaną o tym powiadomieni. Co ciekawe, rozszerzenie NewsGuard nie będzie dostępne tylko i wyłącznie dla przeglądarki Edge. Z rozwiązania mogą skorzystać także osoby na co dzień używające Firefoxa, Google Chrome czy Safari od Apple. W przyszłości opisywane rozszerzenie ma zająć się także klasyfikacją wyników wyszukiwania oraz linkami umieszczonymi na najpopularniejszych portalach społecznościowych. 

Jak widać walka z fake newsami zaczyna przybierać na sile – i bardzo dobrze. Microsoft może dawać przykład mniejszym firmom oraz przede wszystkim wydawcom i twórcom treści kierowanych do sieci. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko czekać aż NewsGuard stanie się prawdziwym kombajnem do oceny rzetelnego dziennikarstwa.

Źródło: NewsGuardTech via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *