Używasz jeszcze Windows 10 Mobile? Microsoft zachęca do zmiany systemu..

Windows 10 Mobile

Już w 2017 roku wiadomo było, że dla mobilnego systemu operacyjnego od Microsoftu nie ma już ratunku. Deweloperzy nie chcieli tworzyć na niego aplikacji, a samej firmie coraz mniej opłacało się rozwijać tonący statek. Gigant z Redmond jednak dopiero teraz zdecydował się na opublikowanie większej ilości informacji na temat wywieszenia białej flagi przez Windows 10 Mobile. 

Tytułowy system nieustannie otrzymywał drobne aktualizacje w postaci chociażby łatek poprawiających bezpieczeństwo, lecz już niedługo i to się skończy. Microsoft ogłosił bowiem, że wsparcie dla oprogramowania skończy się oficjalnie 10 grudnia 2019 roku (dla wersji 1709) i zachęcił przy tym do przesiadki na inny system wszystkich tych, którzy nadal używają telefonów z mobilnym Windowsem. 

Życie tej platformy wcale nie było krótkie, ale jej użytkownicy praktycznie od początku stanowili raczej tak niewielką grupę, że mało którym deweloperom chciało się tworzyć oddzielne wersje swoich aplikacji specjalnie dla garstki osób. Scenariusz, gdzie Windows 10 Mobile zostaje uśmiercony był więc do przewidzenia. 

Microsoft podał jeszcze trzy inne ważne daty związane z tytułowym systemem. Jedną z nich jest 11 czerwca 2019 roku, kiedy to wsparcie zakończy się dla wersji 1703, czyli dla urządzeń Lumia 640 oraz Lumia 640 XL. Przez kilka kolejnych miesięcy (bo do 10 marca) wszyscy użytkownicy „okienek” będą mieli jeszcze możliwość skorzystania z funkcji automatycznego, jak i ręcznego tworzenia kopii zapasowej aplikacji oraz ustawień. 

Uwieńczenie całego życia Windows 10 Mobile nastąpi jednak dopiero 11 grudnia 2020 roku, kiedy to zniknie możliwość przywrócenia kopii zapasowej ustawień czy przesyłania zdjęć. Wtedy też system ten odejdzie w zapomnienie. Mimo że jeszcze trochę czasu zostało, to koncern już zachęca wszystkich do zmiany systemu operacyjnego.

Microsoft opublikował także specjalne FAQ, gdzie znajdują się odpowiedzi na najważniejsze pytania odnośnie zakończenia wsparcia dla Windows 10 Mobile.

Źródło: 9to5mac via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *