Microsoft prezentuje nowości w Edge Chromium [BUILD 2020]

Edge Chromium funkcje

Konferencja deweloperska Microsoft BUILD 2020 odbyła się po raz pierwszy wyłącznie w formie transmisji na żywo, publikowanej w Internecie. Jedna z najważniejszych jej części związana była z przeglądarką internetową Microsoft Edge, wykorzystującą silnik Chromium, w której zapowiedziano całą masę nowości. Przedstawiciele giganta pochwalili się przy okazji, że do tej pory zgłosili już ponad 3000 “commitów” do projektu Chromium, by uczynić go jeszcze lepszym.

Co nowego w Microsoft Edge?

Microsoft swoją krótką wideoprezentację innowacji zaczął od prezentacji Kolekcji oraz ich integracji z niezbyt popularnym wśród Polaków serwisem Pinterest oraz OneNote.

Bardzo ciekawym novum jest wyszukiwanie na pasku bocznym. Wystarczy zaznaczyć interesującą nas frazę, kliknąć na nią prawym przyciskiem myszy i wybrać odpowiednią pozycję z menu kontekstowego. Z prawej strony przeglądarki wyświetli się menu z wynikami wyszukiwania z wyszukiwarki. Dzięki temu nie trzeba będzie dłużej otwierać kolejnej karty tylko po to, aby czegoś poszukać.

Kolejną innowacją jest automatyczne przełączanie się pomiędzy profilami. W przypadku, gdy jeden profil w przeglądarce służy rozrywce, a drugi pracy, Microsoft Edge pozwoli określać to, które linki mają być otwierane w danym profilu. Jeśli często odwiedzacie jakąś stronę rozrywkową, wystarczy dodać ją do profilu poświęconego rozrywce, by automatycznie przełączyć się na niego w momencie otwierania danego hiperłącza.

Z następnej zmiany ucieszą się programiści. Po wciśnięciu przycisku F12 widoczny będzie nie tylko kod strony, ale także trójwymiarowy podgląd witryny, wraz z wyszczególnieniem jej poszczególnych elementów w kodzie.

Widok w DevTools. / Źródło: Microsoft

Wszystkie wyżej opisane zmiany prześledzicie oglądając materiał wideo udostępniony przez Microsoft. Ich nieco bardziej szczegółowy opis w języku angielskim przeczytacie na blogu Windows.

Omawiane nowości będą pojawiały się w Microsoft Edge na przestrzeni kolejnych tygodni.

Przeglądarka Microsoft Edge W ostatnich miesiącach zmieniła się nie do poznania. Najnowszą jej wersję pobierzecie np. z tej strony.

Źródło: blog.windows.com, via Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *