Microsoft przedstawia wizję nowoczesnego systemu operacyjnego. Co będzie z Windowsem?

Microsoft logo

Windows 10 bez wątpienia jest najdynamiczniej rozwijanym systemem w historii Microsoftu. Praktycznie co kilka miesięcy użytkownicy otrzymują duże i co ważne bezpłatne aktualizacje zawierające nie tylko usprawnienia ale i nowe funkcje. 

Na targach Computex w Taipei Microsoft przedstawił swoją wizję nowoczesnego systemu operacyjnego. I nie ma co się łudzić, że gigant odejdzie od Windowsa – system zostanie po prostu dostosowany do zmieniających się realiów. 

Gigant z Redmond podkreślił ważną role ekosystemu PC i wprowadzania innowacji na tym polu. Chodzi oczywiście o nowoczesne komputery, których konstrukcja często wykracza poza przyjęte standardy. Jest to jednocześnie wyzwanie dla systemu Windows, który często musi być zaadoptowany do pracy w zupełnie nowych warunkach. Warto tutaj przytoczyć najnowszy komputer marki ASUS – ZenBook Pro Duo to laptop dysponujący drugim ekranem dotykowym. Ciekawie prezentuje się również koncepcyjny laptop Intela – Honeycomb Glacier, który ma być przyszłością gamingu. 

Notebook ASUS ZenBook Pro Duo

Nowoczesny system operacyjny czyli jaki?

Według przedstawicieli Microsoftu, nowoczesny Windows powinien skupić się na kilku aspektach, które będą dostosowane do innowacyjnych komputerów PC i urządzeń. Oto najważniejsze z nich. 

Bezproblemowe aktualizacje – to bardzo ambitna wizja, ale być może Microsoftowi uda się osiągnąć ten cel w przyszłości. Aktualizacje systemu mają być wykonywane w tle i powinny być niewidoczne dla użytkownika. 

Domyślnie bezpieczny – jesteście sobie w stanie wyobrazić Windowsa bez luk i wirusów? Brzmi nieprawdopodobnie. Microsoft twierdzi, że nowoczesny system operacyjny będzie domyślnie bezpieczny i zapewni ochronę przed złośliwymi atakami w całym cyklu życia urządzenia. 

Filozofia “always connected”. Microsoft chce aby użytkownicy nie musieli martwić się o połączenie z siecią. Nowoczesny system powinien obsługiwać technologie Wi-Fi, LTE5G co powinno zagwarantować stałe połączenie z Internetem. Urządzenia z Windowsem umożliwią komfortową pracę w każdych warunkach, a komfort ma poprawić nie tylko sama wydajność i niezawodność ale i długi czas pracy na baterii. 

Przypomnijmy, że od kilku lat trwają przymiarki do wprowadzenia mobilnych układów SoC od Qualcomma do laptopów (kilka takich urządzeń jest już w sprzedaży). Zastosowanie takich procesorów zdecydowanie przybliży osiągnięcie tej wizji. 

Komputery z procesorami Qualcomm Snapdragon i systemem Windows powoli wchodzą na rynek

Chmura i sztuczna inteligencja. Nowoczesny system operacyjny będzie w pełni czerpał z nowych możliwości jakie dają obie technologie. 

Wizje twórców Windowsa idą w dobrym kierunku, pytanie tylko, ile z nich uda się zrealizować. Determinacji nie brakuje o czym świadczą ciągłe usprawnienia Windowsa 10. Swoją rolę do odegrania mają również producenci sprzętu, którzy powinni oferować produkty skupione na realnych potrzebach użytkowników. 

Źródło: Microsoft

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *