Od jutra Windows 7 nie będzie otrzymywał aktualizacji

Windows 7

Jeszcze wcale nie tak dawno ostatni dzień wsparcia dla systemu Windows 7 był rzeczą bardzo odległą. Tak bardzo odległą, że nikt nie zdawał się przejmować się tym, że z nastaniem 14 stycznia 2020 roku jego komputer z tym OSem stanie się potencjalnie niebezpieczny. Od jutra Microsoft nie będzie wydawał żadnych bezpłatnych aktualizacji tego systemu. Część użytkowników tego oprogramowania nie robi sobie z tego absolutnie nic.

Według grudniowych danych przekazywanych przez NetMarketShare, Windows 7 wciąż jest drugim najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Korzysta z niego aż 26,64% wszystkich użytkowników komputerów, co na tle Windowsa 10 z 54,62-procentowym udziałem wydaje się wynikiem niezwykle okazałym. Co interesujące, dane te wcale nie zmieniały się mocno na przestrzeni ostatnich miesięcy i wydaje się, że większość osób i firm, które miały porzucić Windowsa 7 i skorzystać z jakiejś alternatywy już to zrobiło. Na platformie Steam w grudniu “siódemka” zaliczyła nawet wzrost popularności o 14,5%, ale była to zasługa Chińczyków.

Użytkownicy korzystający z Windowsa 7 wystawiają się na ataki hakerów, którzy mogą wykorzystywać niezałatane luki w systemie. Oczywiście brak poprawek nie oznacza tego, że na pewno wydarzy się coś złego, ale ryzyko takiego zdarzenia z każdym dniem rośnie. Problem będą mieli przede wszystkim użytkownicy niezbyt obeznani z technologią i zagrożeniami dzisiejszego wirtualnego świata, którym nie pomoże już wbudowany w system antywirus. Microsoft Security Essentials 14 stycznia również przestanie być aktualizowany.

Wydaje się, że popularność Windows 7 spadnie nieco na przestrzeni kilku kolejnych miesięcy. Wiele osób ostatecznie skusi się na zaktualizowanie systemu do Windows 10. Z pewnością drogą taką pójdzie wiele firm, dla których przesiadka na nowsze oprogramowanie stanowi po prostu proces bardzo czasochłonny. Dość powiedzieć, że kiedyś użytkownicy PCtów nie chcieli rezygnować z Windowsa XP. Teraz system ten ma zaledwie 1,16% udziału w rynku.

Dalej korzystacie z Windowsa 7, czy jutro przesiadacie się na coś nowszego?

Źródło: Instalki.pl, NetMarketShare

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *