Microsoft nie udostępni przeglądarki Edge na zasadach open source

Microsoft Edge to najnowsza przeglądarka amerykańskiej firmy, która do tej pory funkcjonowała pod kodową nazwą Spartan. Produkt oficjalnie zadebiutuje wraz z premierą Windows 10. Wiele osób zastanawiało się, czy Microsoft zamierza udostępnić kod źródłowy. Nie mamy dla nich dobrych informacji.

Na przestrzeni ostatnich lat Microsoft zmienił swój wizerunek i sposób działania. Dlatego też wielu użytkowników sądziło, że gigant z Redmond udostępni swoją najnowszą przeglądarkę na zasadach open source, by społeczność mogła wspólnie pracować nad nowymi funkcjami i poprawkami.

Tak się jednak nie stanie. Microsoft nie zamierza udostępniać kodu źródłowego na zewnątrz. Zaprzeczono również premierze przeglądarki Edge na innych systemach. Będzie to produkt ekskluzywny, dostępny wyłącznie w systemie Windows 10.

Pomimo iż Microsoft zamierza sam pracować nad nową przeglądarką, zasięgnie opinii swoich ścisłych partnerów. Mowa między innymi o Adobe.

Oprogramowanie na zasadzie open source daje dużo możliwości. Nad projektem może pracować cała społeczność, dzięki czemu kolejne funkcje i poprawki pojawiają się znacznie szybciej. Elementarnym przykładem jest tu Google Chrome, który bazuje na open source’owym projekcie Chromium.

Źródło: Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *