Ranking najpopularniejszych systemów operacyjnych

Pomimo oczekiwań, w dalszym ciągu Microsoft nie zaprezentował statystyk sprzedaży najnowszego systemu operacyjnego Windows 8. Tymczasem w dniu dzisiejszym NetMarketShare opublikował ranking najpopularniejszych OS na świecie. Widać wyraźnie, że przed “ósemką” jeszcze daleka droga to podboju rynku. Kto zatem znalazł się na podium?

Nikogo chyba nie zdziwi informacja, że pierwsze miejsce w dalszym ciągu zajmuje Windows 7, z którego korzysta 45,11% użytkowników na całym świecie. Bardziej zaskakującą informacją jest może nie fakt znalezienia się na drugim miejscu systemu Windows XP, co jego utrzymująca się procentowo popularność (39,08%). Na trzecim miejscu (również bez zmian) uplasował się Windows Vista, z którego korzysta już znacznie mniej internautów (5,67%). Windows 8 zajmuje dopiero siódme miejsce z wynikiem 1,77% (1,72% dotyczy komputerów osobistych, zaś 0,05% tabletów). Oznacza to, że z najnowszego OS Microsoftu wciąż korzysta mniej osób niż z trzech wersji Mac OS X. Poniżej prezentujemy szczegółowe dane pozostałych systemów operacyjnych.

rankos

Co ciekawe, w zestawieniu po raz pierwszy pojawił się Windows RT, z którego korzysta obecnie 0,01% użytkowników. Jak wyglądać będą kolejne miesiące? Mówi się o stopniowym odejściu od Windows XP, jednak ciężko wyrokować, czy skorzysta na tym Windows 8, czy może “siódemka”. Niewykluczone również, że wkrótce w zestawieniu znajdzie się Windows Blue, jednak na konkrety w tej sprawie musimy poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Źródło: NetMarketShare

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *