Rozpoczęła się konferencja PDC 2010

Podczas trwającej właśnie konferencji Microsoft Professional Developers Conference (PDC), firma Microsoft pokazała, w jaki sposób programiści mogą tworzyć aplikacje działające w chmurze.

Poza programistami obecnymi w centrali firmy w Redmond w stanie Waszyngton, dzięki transmisji na żywo w konferencji uczestniczy ponad 20 tysięcy deweloperów, którzy biorą udział w 200 spotkaniach regionalnych w ramach PDC na całym świecie, w tym także w Polsce.

Podczas wystąpienia otwierającego prezes firmy, Steve Ballmer, oraz prezes działu Server and Tools, Bob Muglia, opowiadali o tym, w jaki sposób firma rozwija platformę Microsoft, obejmującą komputer PC, telefony i chmurę. Microsoft zwrócił szczególną uwagę na dynamiczny wzrost popularności Windows Azure, Windows 7, Internet Explorera 9 i Windows Phone 7, a także szanse, jakie otwierają się przed twórcami oprogramowania dziś i w przyszłości.

Uruchomiona w tym roku komercyjna wersja platformy Windows Azure zyskała do tej pory aż 20 tysięcy aktywnych subskrypcji. Jednym z wielu klientów jest Pixar Animation Studio. Demonstrując podczas otwierającego wystąpienia aplikację RenderMan, firma Pixar pokazała, w jaki sposób używa chmury, aby efektywniej zarządzać cyklami obliczeniowymi, skalując wydajność wg potrzeb. Poprawia to efektywność projektu i eliminuje kosztowną infrastrukturę zaplecza.

Podczas PDC Microsoft podkreślił także, że ponad 70 partnerów, w tym Twitter, Facebook i Amazon.com – generujący ponad dwie trzecie aktywnego ruchu w Internecie – sięgają po możliwości oferowane przez Internet Explorera 9 i HTML5. Od czasu udostępnienia Internet Explorera 9 w wersji beta we wrześniu, przeglądarka ta została pobrana już ponad 10 milionów razy. Tym samym, jest to najszybciej zyskująca popularność wersja beta Internet Explorera w historii. Firma wskazała również, że rośnie lista firm, które stawiają na Windows Phone 7. Są wśród nich PopCap Games, Intuit, Amazon.com i Facebook.

Microsoft ogłosił także szereg usług Windows Azure, które pomagają programistom tworzyć bogate aplikacje działające w chmurze, otwierające nowe szanse biznesowe. W tym celu Microsoft udostępnił usługę Windows Azure AppFabric Composition Model, która przyspiesza proces gromadzenia wymaganych usług, oferując najważniejsze mechanizmy do wdrażania aplikacji i zarządzania nią. Aby stworzyć lepszą więź między twórcami aplikacji, a klientami Microsoft ogłosił Windows Azure Marketplace, w tym nową usługę DataMarket (znaną wcześniej pod nazwą „Project Dallas”), w ramach której oferowane są płatne i dostępne publiczne dane demograficzne, finansowe, kartograficzne, rozrywkowe i inne. Na rynku, dostępnym komercyjnie od dzisiaj, działa obecnie ponad 35 dostawców oferujących subskrypcję danych.

Platforma Windows Azure jest odpowiednia dla zarówno dużych, jak i małych projektów i firm, włączając w to aplikacje mobilne, które wymagają prostszych i tańszych sposobów na eksperymentowanie i budowanie prototypów. W ramach prezentowanych dzisiaj ulepszeń platformy Windows Azure, Microsoft udostępnił rozwiązanie o nazwie Extra Small Windows Azure Instance, które ułatwia proces programowania, testowania i próbnego użytkowania. Oferta ta, kosztująca zaledwie 5 centów za obliczeniogodzinę, obniża barierę wejścia dla twórców oprogramowania, którzy chcą uruchamiać mniejsze aplikacje na platformie Windows Azure.

W ostatecznym rozrachunku, rolą chmury jest zapewnienie użytkownikom końcowym najlepszych możliwych doświadczeń na wielu urządzeniach, niezależnie od tego, czy jesteśmy w pracy, w domu czy oddajemy się rozrywce. Szybki wzrost popularności systemu Windows 7 i przeglądarki Internet Explorer 9 stwarza nowe sposobności dla programistów Windows, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że przeglądanie sieci jest najpopularniejszą czynnością, jaką użytkownicy wykonują w Windows 7. Programiści jeszcze nigdy nie stali przed większą szansą związaną z tworzeniem aplikacji dla Windows 7. W ciągu pierwszego roku od premiery sprzedano 240 milionów licencji na Windows 7, a programiści pracują nad nowymi aplikacjami dla Windows, obejmującymi różne platformy dzięki technologiom HTML i Javascript, działającymi w chmurze z pomocą platform, takich jak Windows Azure.

Podczas konferencji PDC, Microsoft potwierdził swoje dalsze zaangażowanie na rzecz HTML5, pokazując, jak programiści tworzący z myślą o przeglądarce Internet Explorer 9 mogą połączyć pełną akcelerację sprzętową i projektowanie skoncentrowane na witrynach, w pełni wykorzystując moc obliczeniową komputera. Sprawia to, że strony internetowe zaczynają wyglądać bardziej jak aplikacje Windows. W ramach stałego zaangażowania na rzecz standardów w przeglądarce Internet Explorer 9, Microsoft ogłosił także dostępność pakietu Windows Internet Explorer 9 Platform Preview 6, dostępnego do pobrania ze strony www.IETestDrive.com.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.