Skype z błędem – potencjalne zagrożenie dla prywatności użytkownika

Skype mobile

Kiedyś Skype był naprawdę szalenie popularny – wykorzystywano go do wszelkich rozmów głosowych i wideo. Służył do zwykłych kontaktów ze znajomymi, ale także do komunikacji w czasie gry. W ostatnich latach traci on jednak swoją pozycję. Bo po co nam kolejna appka do rozmów, skoro mamy już tę opcję na WhatsApp, Messengerze  czy Google Duo? Stracił on także znaczenie wśród graczy – oni przesiedli się na znacznie wygodniejsze TeamSpeak  czy Discord.

Nadal jednak znajdą się osoby, które korzystają z niebieskiego komunikatora. Wśród nich spora część to osoby pracujące zdalnie, które wykorzystują ten program do wirtualnych spotkań ze swoim szefem. Jednak jeśli Microsoft szybko nie naprawi błędu w aplikacji na Androidzie, to także oni mogą odejść od tej platformy.

A błąd ten jest naprawdę poważny. Może on doprowadzić bowiem do naprawdę nieprzyjemnych sytuacji.

Użytkownicy Skype na Androida donoszą, że aplikacja samoczynnie odbiera nadchodzące połączenia. Pierwsze posty na ten temat pojawiły się już w styczniu, teraz jednak ich liczba znacząco rośnie. Może to mieć związek z ustawieniem, które pozwala włączyć taką opcję, jednak jego przełączenie w opcjach nie poprawia sytuacji.

W znacznej mierze ma to związek z urządzeniami takimi jak smart opaski czy smartwatche – wiele osób zgłasza, że problem nie występuje po rozłączeniu urządzenia ze smartfonem. Jednak nie wszyscy, których bug dotknął, używają wearables. Póki co nie znaleziono innych powiązań.

Po co jednak w ustawieniach w ogóle znalazła się opcja automatycznego odbierania połączeń? Microsoft wyjaśnia to możliwością wykorzystania Skype jako narzędzia do obserwowania zwierzęcia, bądź dziecka kiedy jesteśmy poza domem (chociaż naprawdę są do tego lepsze narzędzia). 

Jak widać ta funkcja nie dość, że mało użyteczna, okazała się być naprawdę niebezpieczna. Sposób, w jaki zagraża naszej prywatności, jest naprawdę karygodny. W końcu nikt nie chce, aby jego szef zadzwonił w trakcie przebierania czy kąpieli i od razu zobaczył co robimy, prawda?

Microsoft obecnie pracuje nad rozwiązaniem. Użytkownicy donoszą, że w większości przypadków problem nie występuje w Skype Preview.

Źródło: Android Police via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *