Tryb czytania będzie dostępny również w przeglądarce Edge Chromium

Microsoft Edge Chromium

Niewiele funkcji przeglądarek internetowych jest tak powszechnie cenionych, jak specjalne tryby czytania. Tryb taki dla użytkowników przeglądarek tworzonych dla systemów Windows do tej pory dostępny był wyłącznie w mniej popularnych aplikacjach pokroju Microsoft Edge oraz Mozilla Firefox. Gdy w połowie zeszłego miesiąca Reading Mode zawitał do Chrome Canary, czyli rozwojowej wersji przeglądarki Google, wiele osób odczytało to jako dobrą wróżbę dla szerzej zakrojonych zmian. Słusznie.

Firma Microsoft w najnowszej wersji przeglądarki Microsoft Edge bazującej na silniku Chromium również dodała tryb czytania. Pojawił się on w wersji rozwojowej Canary 76.0.155.0 (aktualizowanej codziennie), a wkrótce trafi także do wersji Dev (aktualizowanej cotygodniowo). Do tej pory rozwiązanie można było aktywować wyłącznie z poziomu ekranu flag. Od teraz tryb czytania aktywowany i deaktywowany jest poprzez kliknięcie w dedykowany przycisk przy pasku adresu.

Co daje Reader Mode, zwany też trybem czytania? Po jego aktywowaniu strona internetowa konwertowana jest do widoku minimalistycznego, w którym dominuje tekst, a usuwane są reklamy i wszelkie inne “rozpraszacze”. Jeśli macie do przeczytania długi artykuł i chcecie skupić się przede wszystkim na przyswajaniu treści czytanych, zmiana na “tryb readera” będzie strzałem w dziesiątkę.

Tryb czytania w Edge Chromium

Microsoft Edge to przeglądarka budowana w oparciu o open source’owy silnik Chromium. Nowa aplikacja pozwala użytkownikom korzystać z rozszerzeń publikowanych zarówno w Chrome Web Store, jak i sklepie z aplikacjami od Microsoftu.

Jeśli korzystacie z Google Chrome, to musicie wiedzieć, że tryb czytania zawita także i do tej przeglądarki. Jeśli nie możecie się już doczekać jego wdrożenia, możecie uzyskać podobny efekt dzięki odpowiednim wtyczkom dostępnym w Chrome Web Store, na przykład Just Read.

Reader Mode można włączyć także w najnowszej wersji Google Chrome Canary, wpisując w pasku adresu:

chrome://flags/#enable-reader-mode

a następnie zmieniając wartość przy wpisie:

Enable Reader Mode na Enabled.

Źródło: Microsoft, Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *