Zestaw narzędzi PowerToys znany z Windows 95 pojawia się w “dziesiątce”

PowerToys

Microsoft przywraca do działania zestaw narzędzi PowerToys, które rekordy popularności wśród “kumatych” i “wtajemniczonych” biły za czasów Windowsa 95. Ponad dwie dekady temu z Tweak UI zaawansowani użytkownicy korzystali między innymi celem poprawienia działania systemu. Teraz funkcja porzucona wraz z premierą Windowsa XP wraca w postaci kodu na licencji MIT, jednej z najbardziej liberalnych licencji oprogramowania otwartoźródłowego.

Oryginalne PowerToys były niewielkimi aplikacjami, z których programiści mogli korzystać za darmo i na własne ryzyko. Za ich pomocą można było tworzyć skróty do wiersza poleceń w zadanym folderze, używać menadżera pulpitów wirtualnych, czy też eksperymentować z ukrytymi funkcjami systemu, które pomijano w informacjach o danym wydaniu systemu.
Narzędzia PowerToys dla Windows 10 trafią w formie kodu źródłowego do serwisu GitHub jeszcze tego lata. Początkowo firma Microsoft udostępni wyłącznie dwa narzędzia, z czasem zwiększając ich zasób.

Pierwszym z drobnych dodatków systemowych ma być MTND, czyli widżet tworzenia nowego, zmaksymalizowanego pulpitu wirtualnego – rozwiązanie na wzór tego, które znamy z komputerów Mac. Opcja utworzenia pulpitu będzie pojawiała się po przytrzymaniu kursora nad ikoną maksymalizacji okna systemowego.

MTND / Źródło: Microsoft na GitHub

Drugi „ułatwiacz” to ściąga z najpopularniejszymi skrótami klawiszowymi dostępnymi w aktywnym w danym momencie oknie. Do jej aktywowania wystarczyło będzie przytrzymać przycisk “Windows” przez co najmniej dwie sekundy.

Lista najpopularniejszych skrótów klawiszowych / Źródło: Microsoft na GitHub

Microsoft będzie na bieżąco badać zainteresowanie dodawaniem kolejnych funkcji do nowego PowerTools. Już teraz na liście opublikowanej na GitHub znajduje się dziesięć propozycji, na które głosować mogą użytkownicy tego serwisu. Większość pozycji na liście to gadżety, które mogą okazać się przydatne dla wielu użytkowników, choćby wbudowane narzędzie do masowej zmiany nazwy plików lub widżet szybkiej zmiany rozdzielczości.
Wiele z rozwiązań dostępnych w Windowsie 95 wyłącznie dla użytkowników zaawansowanych umieszczono w Windows 10 domyślnie. Gigant z Redmond liczy także na kreatywność programistów, rozwijanie kodu i tworzenie propozycji własnych ciekawych rozwiązań. 

Warto pamiętać, że Microsoft w marcu udostępnił na GitHubie kod źródłowy aplikacji kalkulatora. Społeczność zaprezentowała już 30 rozwiązań, które producent obiecał zrealizować. Pierwszym jest stworzenie interfejsu graficznego pozwalającego użytkownikowi tworzyć wykresy na podstawie wyliczeń dokonywanych w kalkulatorze.

Źródło: GitHub, Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *