Kolejna wersja Windows’a 10 zostanie bez wsparcia?

Windows 10

Chociaż ostatnia duża aktualizacja systemu Windows 10, aktualizacja do wersji o numerze 2004, zadebiutowała już w maju, ta wciąż nie jest dostępna dla użytkowników wszystkich komputerów w usłudze Windows Update. Microsoft nie wyjawił, kiedy ostatecznie ta sytuacja się zmieni, ale wygląda na to, że już wkrótce. Wskazuje na to kilka poszlak, w tym informacja o planowanym zakończeniu wsparcia dla jednych ze starszych wersji systemu.

O jaką wersję systemu chodzi? Jeszcze w tym roku Microsoft planuje zakończenie wsparcia dla systemu Windows 10 w wersji 1903. Zakończenie wsparcia dotyczy edycji Home, Pro, Pro Education, Pro for Workstations, Enterprise, Education oraz IoT Enterpise.

Windows 10 1903 bez łatek bezpieczeństwa

Windows 10 w wersji 1903 ma utracić wsparcie już 8 grudnia. Z czym to się wiąże? Po tym dniu po prostu nie otrzyma on już żadnych poprawek związanych z bezpieczeństwem.

„Te edycje po 8 grudnia 2020 roku przestaną otrzymywać aktualizacje związane z bezpieczeństwem. Klienci, którzy skontaktują się z Microsoftem po tym terminie, zostaną poinstruowani, by zaktualizować swoje urządzenie do najnowszej wersji systemu Windows 10, która będzie dalej wspierana.”, wyjaśnia Microsoft.

Windows 10 Update
Aktualizacja systemu Windows 10 2004 jest stopniowo udostępniana w usłudze Windows Update / Źródło: Instalki.pl

Skoro Windows 10 1903 ma odejść w zapomnienie już za 3 miesiące, udostępnienie aktualizacji o numerze 2004 wszystkim użytkownikom musi być jednym z priorytetów Microsoftu. To powiedziawszy, póki co użytkownicy systemu Windows 10 w wersji 1903 mogą jeszcze zaktualizować go przez Windows Update do wersji 1909 (która zadebiutowała po wersji 1903 i bezpośrednio przed wersją 2004). Z resztą, korzystając z narzędzia Media Creation Tool każdy może zaktualizować swój system do wersji 2004 ręcznie.

Windows 10 – co dalej?

Dotychczas Windows 10 otrzymywał dwie duże aktualizacje w roku – jedną wiosną i jedną jesienią. Przynajmniej na razie Microsoft powinien przy tym harmonogramie pozostać. Jeszcze w tym roku zadebiutować ma bowiem aktualizacja o nazwie kodowej 20H2. Istnieje prawdopodobieństwo, że już kolejna duża aktualizacja – 21H1, nie zadebiutuje wiosną 2021 roku, a dopiero jesienią. Podobno ma to związek z opóźnieniem premiery Windowsa 10X.

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *