Windows 10 zainstalowany już na co czwartym komputerze PC

Windows 10

Najnowszy system operacyjny rośnie w siłę, co potwierdzają dane zebrane przez NetMarketShare. Wynika z nich, że Windows 10 przekroczył barierę 25%, co klasyfikuje go jako drugi najpopularniejszy system na świecie. Palma pierwszeństwa nadal należy do Windows 7, z którego korzysta 47.2% użytkowników.

W styczniu bieżącego roku udział Windows 10 kształtował się na poziomie 25.3% podczas gdy na koniec 2016 roku wartość ta wynosiła 24.36%. W perspektywie rocznej można odnotować znaczne zwiększenie udziałów, jeszcze w styczniu ubiegłego roku “dziesiątka” była obecna na zaledwie 11.85% komputerów.

Szczegółowe dane na temat popularności poszczególnych systemów w styczniu 2017 roku prezentuje poniższy wykres.
Zestawienie popularności OS (01/2017)

Zestawienie popularności poszczególnych systemów (01/2017)

Jak się okazuje na trzecim miejscu na podium uplasował się poczciwy Windows XP z wynikiem 9.17%. Jedyne 6% rynkowego tortu należy natomiast do Windows 8.1, a Mac OS X 10.12 znalazł się na 2.75% wszystkich komputerów. Jeszcze gorzej wypadły systemy z rodziny Linux, które osiągnęły wynik 2.27%.

Windows 10 w ciągu całego ubiegłego roku zanotował silny wzrost i stał się najszybciej wdrażanym systemem w historii Microsoftu. 25% to bardzo dobry wynik jak na półtoraroczną obecność na rynku, lecz nadal za mało by spełnić ambicje giganta z Redmond.

Źródło: NetMarketShare via Instalki

One thought on “Windows 10 zainstalowany już na co czwartym komputerze PC

  1. Pod kontrola Windows 10 udalo sie bez problemow uruchomic nawet niektore stare aplikacje, przeznaczone jeszcze dla Windows 95, a niedzialajace w Windows 7 czy 8. Trzeba jednak pamietac, ze niektore narzedzia systemowe, wymagajace niskopoziomowego dostepu, takie jak narzedzia do backupu i zarzadzania dyskami, czy programy antywirusowe, beda wymagaly aktualizacji ze strony producentow – moga w „dziesiatce” nie dzialac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *