Windows 10 ze wsparciem dla USB 3.1 i złącza Type-C

Wszystko wskazuje na to, że Windows 10 nie tylko zaoferuje szereg nowych funkcji związanych z oprogramowaniem, lecz również skoncentruje się na rozbudowanej kompatybilności z dodatkowymi urządzeniami. Microsoft zapowiedział, że już w przyszłym miesiącu pojawi się wsparcie dla standardu USB 3.1 oraz złącza Type-C. Daje to zupełnie nowe możliwości, które nie sposób zignorować.

Prace nad wprowadzeniem nowego standardu USB trwają od 2013 roku, a jednak rynek wciąż nie jest gotowy na jego pełne przyjęcie. Firma z Redmond już teraz jest gotowa na USB 3.1, gdyż standard ten posiada wiele atutów, które w kolejnych latach powinny zastąpić starsze rozwiązania. Podstawą jest możliwość uzyskania maksymalnego transferu do 10 GB/s oraz wsteczna kompatybilność.

Obsługa symetrycznej wtyczki Type-C eliminuje z kolei problemy z podłączaniem niewłaściwą stroną, a ponadto jest ona również kompatybilna wstecz. Dzięki zgodności z profilem USB Power Delivery, możliwe będzie dostarczanie do urządzeń do 100 W mocy, a więc możliwe będzie zasilanie laptopów. Co więcej, wtyczka umożliwi podłączenie m.in. monitora do komputera czy tabletu.

Nowy standard pozwoli również na podłączenie pamięci przenośnych, co jest szczególnie istotne dla użytkowników mobilnych. Według zapowiedzi Microsoftu, wsparcie dla USB 3.1 dla Windows 10 wejdzie w życie 18 marca bieżącego roku. Warto przypomnieć, że na podobne rozwiązanie zdecydowało się również Apple, wypuszczając USB Lightning.

Źródło: TomsHardware via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *