Windows 10 – obsługa zabezpieczeń biometrycznych

Już niedługo użytkownicy systemu Windows 10 będą mogli zalogować się do swojego konta Outlook za pomocą skanu odcisku palca lub tęczówki oka. Microsoft zapowiedział, że najnowszy system będzie obsługiwał kolejną wersję Fast Identity Online (FIDO), co daje duże możliwości zewnętrznym deweloperom.

FIDO to otwarty standard, który umożliwia deweloperom implementację dodatkowych form zabezpieczeń. W przypadku najnowszej wersji możliwe będzie całkowite zastąpienie klasycznego hasła autentykacją biometryczną – np. skanem tęczówki oka, linii papilarnych, rozpoznaniem twarzy użytkownika czy jego głosu.

Microsoft podczas Stanford Cybersecurity Summit zapowiedział, że Windows 10 będzie całkowicie kompatybilny z najnowszą wersją FIDO. Oznacza to, że urządzenia oparte na tym systemie będą mogły wykorzystywać szereg zewnętrznych rozwiązań do autentykacji użytkownika. Daje to zatem dodatkowe formy zabezpieczeń, które będzie można wykorzystać zarówno w notebookach, tabletach jak i smartfonach z Windows 10.

Z FIDO współpracują obecnie najwięksi giganci ze świata technologii i finansów – m.in. PayPal, Bank of America, Google, Microsoft, MasterCard, Visa, Lenovo, BlackBerry i wiele innych.

Źródło: The Verge via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *