Konsola Xbox One zostanie otwarta dla zewnętrznych deweloperów

Według informacji uzyskanych przez serwis The Verge, już latem Microsoft planuje “otworzyć” konsolę Xbox One na zewnętrznych deweloperów, którzy będą mogli tworzyć i publikować własne aplikacje. Prawdziwy wysyp pozycji ma nastąpić pod koniec bieżącego roku.

Obecnie Xbox One oferuje szereg aplikacji, jednak wszystkie powstawały w ścisłej kooperacji z Microsoftem. Zewnętrzni deweloperzy nie mają zatem możliwości stworzenia własnych pozycji, by sprzedawać je lub oferować za darmo bezpośrednio z poziomu konsoli.

Niedługo ma się to jednak zmienić. Serwis The Verge informuje, że Microsoft ma w planach “otworzenie” Xbox One, akceptując coraz to większą ilość aplikacji. Jest do dobra informacja zarówno dla deweloperów, którzy chcą zaistnieć na tej platformie, jak i dla użytkowników, którzy otrzymają szerszy zasób ciekawych aplikacji.

Pełne plany związane z aplikacjami dla Xbox One zostaną przedstawione podczas konferencji Build, która odbędzie się w kwietniu bieżącego roku. Wtedy też poznamy szczegóły „uniwersalnych” aplikacji, które będą działały na wszystkich platformach Microsoftu – zarówno Xbox One, jak i Windows 10 (komputery, tablety i smartfony).

Microsoft zamierza w maju udostępnić SDK konsoli, by programiści mogli się z nim spokojnie zapoznać i rozpocząć tworzenie własnych aplikacji. Deweloperzy będą mogli publikować także wersje beta swoich programów, by testować je wraz z użytkownikami. Możliwe będzie w końcu wykorzystanie aplikacji muzycznych zewnętrznych firm, co pozwoli na odtwarzanie muzyki także w trakcie rozgrywki.

Pod znakiem zapytania wciąż stoi użyteczność Kinecta. Aktualnie nie wiadomo, czy Microsoft zezwoli na jego wykorzystanie w zewnętrznych aplikacjach. Deweloperzy, którzy już mieli okazję pracować z tym urządzeniem twierdzą jednak, że jego wydajność jest niezadowalająca.

Źródło: The Verge via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *