Windows 7 nadal zainstalowany na wielu urządzeniach

Windows 7, 10

Oficjalne, bezpłatne wsparcie dla Windowsa 7 zakończyło się 14 stycznia tego roku. Zatem, można by się spodziewać, że od tego momentu liczba użytkowników tego leciwego już systemu operacyjnego drastycznie spadła. Jak się jednak okazuje, naprawdę mnóstwo osób nadal nie jest w stanie się z nim pożegnać.

Zaskakujące statystyki

W styczniu Windows 7 zainstalowany był na 25,56% wszystkich komputerów i laptopów na rynku. A jak jego sytuacja prezentuje się teraz, po siedmiu miesiącach? Okazuje się, że system z 2009 roku wciąż okupuje jedną czwartą urządzeń. Jak pokazują dane z serwisu NetMarketShare, w lipcu jego udział w rynku wynosił 23,34%. To naprawdę niewielka różnica.

Udział poszczególnych systemów operacyjnych (zainstalowanych na komputerach osobistych i laptopach) w rynku w okresie od lipca 2019 roku do lipca 2020 roku. | Źródło: NetMarketShare

Mimo że popularność Windowsa 7 nie spada, baza użytkowników Windowsa 10 powoli się powiększa. W lipcu ubiegłego roku udział w rynku nowszego systemu wynosił 48,86%, a w lipcu bieżącego roku już 59,37%. W marcu Microsoft oficjalnie pochwalił się kamieniem milowym, jakim było osiągnięcie przez Windows 10 miliarda użytkowników.

Systemy operacyjne odchodzące w niepamięć

A co z innymi starszymi wersjami systemu Windows? Windows XP, Windows Vista i Windows 8.1 popularności “dziesiątki” czy nawet “siódemki” mogą tylko pozazdrościć. “XPek” zainstalowany jest na 0,82%, Windows Vista na 0,08%, a Windows 8.1 na 2,87% urządzeń.

Jeżeli należycie do osób, które wciąż korzystają z systemu Windows 7, radzimy, abyście przesiedli się na Windowsa 10. Jako że Windows 7 nie jest już aktualizowany, stanowi on łatwy cel ataku dla cyberprzestępców.

Źródło: NetMarketShare, TechSpot, Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *