Windows 7 na zasadach oprogramowania open source? Możesz podpisać petycję

Windows 7 open source

Windows 7 nie chce zniknąć za sprawą milionów osób na świecie, które nie mają zamiaru porzucać ulubionego oprogramowania Microsoftu. System oficjalne wsparcie producenta utracił z dniem 14 stycznia bieżącego roku, a gigant z Redmond udostępnia poprawki jedynie podmiotom korzystającym z płatnego rozwiązania. Free Software Foundation nie może pogodzić się z postawą firmy, która kończy żywot 10-letniego systemu i w swojej petycji żąda udostępnienia go na zasadach oprogramowania open source.

“Wsparcie systemu Windows 7 ze strony Microsoftu się skończyło, ale jego życie wcale nie musi się kończyć. Wzywamy Microsoft do zmiany licencji, która pomoże dalej go rozwijać”, czytamy w petycji. 

FSF swój tekst formułuje w ostrych słowach:

“14 stycznia system Windows 7 osiągnął swój oficjalny “koniec życia”, a Microsoft położył kres nie tylko aktualizacjom, ale także naruszaniu prywatności i zagrażaniu bezpieczeństwu użytkowników za sprawą swoich decyzji. Koniec cyklu życia systemu Windows 7 daje firmie Microsoft doskonałą okazję do cofnięcia przeszłych błędów i przekazania oprogramowania we właściwe ręce”.

Windows 7 jako open source?

Oddanie Windowsa 7 w ręce społeczności miałoby pomóc go lepiej poznać “od środka”, modyfikować i rozpowszechniać. Prawdopodobnie z tego właśnie powodu Microsoft nie będzie życzył sobie, aby ktokolwiek odkrywał ukryte przed wieloma osobami tajemnice. Windows 7 dzieli całkiem sporo kodu z Windows 10 i udostępnienie go na licencji open source mogłoby narazić na szwank bezpieczeństwo użytkowników nowszej wersji systemu. Free Software Foundation uważa jednak, że Microsoft “nie ma nic do stracenia”.

Nawet jeśli petycja zbierze wymagane 7777 podpisów (obecnie podpisało ją ponad 7 tysięcy osób), to nie wydaje się, aby FSF było w stanie cokolwiek wskórać. Dla zainteresowanych, petycję możecie podpisać w tym miejscu.

Źródło: FSF via Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *