Windows 8.1 oficjalnie zaprezentowany

Od kilku miesięcy w sieci krążą plotki na temat aktualizacji do Windows 8, która robocza została ochrzczona nazwą Blue. W dniu wczorajszym Microsoft postanowił po raz pierwszy oficjalnie zaprezentować nakładkę Windows 8.1, która będzie dostępna do pobrania zupełnie za darmo pod koniec roku. Wersja testowa zostanie natomiast udostępniona już 26 czerwca.

Już na samym wstępie warto napisać, iż przycisk Start powraca do Windows 8.1! Według najnowszych informacji, użytkownicy będą mogli go usunąć, jeżeli podobała im się forma zaprezentowana w Windows 8. Jednakże wątpię, aby ktokolwiek z tego skorzystał. Niestety przycisk Start nie będzie posiadał funkcjonalności znanej z poprzednich systemów Microsoftu. Będzie on służył wyłącznie do uruchamiania interfejsu Modern UI.

windows81_1

Modyfikacji doczeka się między innymi ekran startowy. Na obrazku poniżej możecie podejrzeć jego nowy wygląd. W oczy rzuca się przede wszystkim możliwość lepszego dostosowywania wielkości kafelków. Użytkownik będzie mógł przypisać do ekranu startowego to samo tło, które używa jako tapetę pulpitu. Ponadto ułatwione zostanie wyszukiwanie aplikacji. Te najnowsze będą oznaczone specjalnym napisem.

windows81_2

Użytkownik będzie mógł zdecydować, co ma się uruchamiać po starcie systemu. Możliwe jest np. ominięcie ekranu startowego i zalogowanie prosto do pulpitu czy też listy aplikacji. Modyfikacji ulegnie również sposób wyszukiwania informacji. Klasyczna wyszukiwarka będzie korzystała z Bing, dzięki czemu użytkownik otrzyma wyniki pochodzące nie tylko z komputera, ale również internetu. Z tego samego menu będzie można odtworzyć muzykę czy uruchomić film.

windows81_3

Ciekawie zapowiada się korzystanie z aplikacji. Użytkownik dostosuje ich wielkość do własnych preferencji i wyświetli maksymalnie trzy z nich na jednym ekranie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uruchomić dwie takie same apki, np. Internet Explorer. Ponadto aplikacje nie będą wymagały zatwierdzenia przed aktualizacją – wszystko odbędzie się automatycznie bez ingerencji użytkownika systemu.

windows81_4

Trzeba przyznać, iż Windows 8.1 zapowiada się naprawdę ciekawie. Wiele funkcjonalności faktycznie przygotowanych zostało z myślą o usprawnieniu działania systemu. Co najważniejsze, przedstawiciele Microsoftu zapowiedzieli, iż zaprezentowane tu innowacje to nie wszystko. Więcej możliwości poznamy podczas konferencji BUILD, która odbędzie się w czerwcu. Wtedy też Windows 8.1 zostanie oddany do publicznych testów.

Źródło: Windows Blog, Paul Thurrott

4 thoughts on “Windows 8.1 oficjalnie zaprezentowany

  1. Mi tam się podoba bez przycisku start ale mieć “włącznik” modern ui jednak chyba pomoże w szybszym “trafieniu” w start 😀
    Fajnie, że będzie można układać kafelki w lepszy sposób, układanie ich w określone formy jak to jest obecnie jest strasznie męczące niestety :/
    Boje się jedynie o to wyszukiwanie z bing w menu start, będzie to można wyłączyć? Znając życie i MS to wyszukiwanie będzie trwało o wiele, wiele dłużej, a i będą wyświetlane niepotrzebne funkcje o których nawet nie pomyślałem.

  2. Ten przycisk start to dla ludzi którzy nauczyli się klikania jak małpa i teraz nie potrafią się ogarnąć w nowym systemie. Niech pamiętają, że informatyka to dziedzina rozwojowa i wraz z rozwojem sprzętu i oprogramowania muszą się rozwijać użytkownicy. Tak więc nie jest potrzebny upgrade Windowsa lecz upgrade użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *