Windows 8.1 popularnieszy od Windows XP

Niemal dwa lata – tyle potrzebował Windows 8.1, by wyprzedzić swojego starszego brata – Windows XP. W czerwcu po raz pierwszy kafelkowy system Microsoftu był zainstalowany na większej liczbie urządzeń, niż niewspierany już XP. Gigant z Redmond ma powody do zadowolenia.

W maju zsumowany wynik Windows 8 oraz Windows 8.1 był większy od Windows XP. W czerwcu sytuacja wyglądała jeszcze lepiej, bowiem sam Windows 8.1 zdołał prześcignąć swojego starszego brata. Czyżby w końcu nadchodził definitywny koniec Windows XP?

Nie tak szybko. Z systemu tego wciąż korzysta 11,98% użytkowników komputerów na całym świecie, jednak spadek zainteresowania z miesiąca na miesiąc jest coraz bardziej zauważalny. Na popularności zyskuje natomiast Windows 8.1, który w czerwcu był zainstalowany na 13,12% wszystkich komputerów. Z Windows 8 korzystało natomiast 2,9% użytkowników.

Na pierwszym miejscu bez większych zmian. Windows 7 zdaje się być niedoścignionym wzorem, notując udział w rynku na poziomie 60,98%. Sytuację tę może zmienić wyłącznie Windows 10, na którego już za miesiąc wszyscy użytkownicy Siódemki i Ósemki będą mogli się przesiąść za darmo.

Ranking systemów operacyjnych - czerwiec 2015
Ranking systemów operacyjnych – czerwiec 2015

Z innych systemów najlepiej radzi sobie Mac OS X 10.10 – jest zainstalowany na 4,54% wszystkich urządzeń. Margines stanowi natomiast Linux – 1,61%. System sygnowany logiem pingwinka przegrywa nawet z Windows Vista (1,62%).

Źródło: netmarketshare.com via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *