Windows 8 podatny na popularne zagrożenia malware

Każda kolejna edycja Windowsa posiada nowe mechanizmy mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Niestety nadal nie jest idealnie. Kontrolowane testy pokazują, że Windows 8 jest podatny na popularne zagrożenia malware. Najnowszy system Microsoftu może być zarażony przez 15% ze 100 rodzin złośliwych programów najczęściej używanych przez cyberprzestępców w tym roku, nawet z włączoną ochroną Windows Defender.

Windows 8 z włączonym Windows Defender, został zainfekowany przez 61 szkodliwych zagrożeń z 385 najpopularniejszych próbek złośliwego oprogramowania w kontrolowanym teście przeprowadzonym przez czołowych badaczy wirusów komputerowych w ciągu ostatnich tygodni. Kolejna próbka ominęła Windows Defender, ale nie doszło do jej uruchomienia, a jeszcze inny wirus uruchomił się i został zablokowany przez kontrolę konta użytkownika, więc nie załadował się w systemie.

“W celu ochrony komputera przed wirusami, kradzieży danych i innego rodzaju złośliwego oprogramowania, Windows Defender jest lepszy niż nic”, powiedział szef Strategii Bezpieczeństwa Bitdefender Catalin Cosoi. “Ale nie jest to wystarczająca ochrona. Większość popularnych programów antywirusowych sprawuje się lepiej. Wniosek jest jasny: używanie komputera bez rozwiązania ochronnego jest bardzo ryzykowne “.

Przykładowy zestaw złośliwego oprogramowania składa się z rodzin złośliwego oprogramowania wykrywanego w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przez system raportowania wirusów Real-Time Bitdefender. Oprogramowanie malware, które z powodzeniem obeszło Windows Defender był zdolne do udzielania dostępu do systemu dla backdoora, który odczytuje klawisze, kradnie dane z gier online itp.

Podczas badania bez aktywnego Windows Defender, wyniki były gorsze. Spośród 385 próbek, 234 zadziałały poprawnie. Kolejnych 138 próbek, z różnych powodów nie mogło zostać uruchomione na komputerze, sześć e-zagrożeń uruchomiło się z błędem, a siedem innych uruchomiło się, ale zostały zablokowane przez kontrolę konta użytkownika.

“Nawet jeśli nowy system operacyjny oferuje gruntowną zmianę w zakresie wizualizacji, dzięki wprowadzeniu zaawansowanego interfejsu użytkownika, Windows 8 z aktywnym domyślnym rozwiązaniem antywirusowym zarejestrował alarmujący poziom wykrywania wirusów, podobny do tego rejestrowanego przez system Windows 7” – powiedział główny badacz bezpieczeństwa Bitdefendera Alexandru Balan.

Źródło: Marken Systemy Antywirusowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *