Windows 95 obchodzi dzisiaj 17 urodziny

W dniu dzisiejszym mija 17 rocznica wydania na rynek systemu operacyjnego Windows 95. I choć nie jest to pierwszy system spod skrzydeł Microsoftu, to na pewno najbardziej rewolucyjny w dotychczasowym dorobku firmy. Z tej okazji warto w pigułce przedstawić jego historię, wspominając najważniejsze zmiany, jakie wprowadził, a które w kolejnych wersjach były i nadal są regularnie usprawniane.

Windows 95 jako pierwszy zintegrował funkcje MS-DOS i innych produktów Microsoftu, które dotychczas działały oddzielnie. Zawierał przy tym znaczące ulepszenia w stosunku do poprzedniej wersji, jaką był Windows 3.1. Największa zmiana dotyczyła interfejsu użytkownika (GUI) oraz funkcji „plug-n-play”. System pozwalał także na przejście z 16-bitowej architektury na 32-bitową, będąc bardziej otwarty na coraz mocniejsze wymagania sprzętowe, stawiane przez producentów komputerów. Sukces Windowsa 95 był na tyle ogromny, że w bardzo krótkim czasie stał się najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie, pokonując z kretesem funkcjonujący wówczas na rynku OS/2.

windows 95

W historii programu miało miejsce 6 poważnych aktualizacji, które miały miejsce na przełomie 1996-1997 roku. Najważniejsze zmiany to wprowadzenie Service Release oraz Service Pack. Ponadto pojawiła się także wersja Windows 95 Plus. Jego następca Windows 98 wprowadził znacznie więcej poprawek w systemie, ale zarówno ten jak i kolejne, nie miały już tak wielkiego wpływu na rozwój Microsoftu. Pomimo faktu, że Windows 95 nie jest już wspierany przez Microsoft od 31 grudnia 2001 roku, to mimo wszystko warto złożyć życzenia z okazji urodzin, mając nadzieję, że następne wersje będą jeszcze bardziej dopracowane.

Źródło: Microsoft

1 thoughts on “Windows 95 obchodzi dzisiaj 17 urodziny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *