Windows XP wciąż popularniejszy od Windows 8

Windows 8

Za kilka dni będziemy obchodzić pierwszą rocznicę zakończenia wsparcia Windows XP. Użytkownicy tego systemu nie przejmują się jednak tą sytuacją i nie decydują się na przesiadkę na nowsze rozwiązanie. Właśnie dlatego poczciwy Windows XP wciąż wyprzedza Windows 8 pod względem popularności.

W ubiegłym miesiącu z Windows XP korzystało 16,94% wszystkich komputerów na całym świecie. Windows 8.1 był natomiast zainstalowany na 10,55% urządzeń. Nawet jeżeli dodamy do tego wynik Windows 8 (3,52%), kilkunastoletni system operacyjny wciąż będzie lepszy od najnowszej Ósemki. Mimo wszystko era Windows XP powoli mija – z miesiąca na miesiąc traci on coraz więcej użytkowników.

Złą informacją dla Microsoftu jest niepodważalna dominacja Windows 7 (58,04%). Złą, ponieważ w przeciągu ostatniego miesiąca system ten zyskał 2,95 punktów procentowych, a Microsoft z pewnością wolałby, aby tracił na rzecz Ósemki. To całkiem nieźle, jak na nie najnowszy już produkt. Prawdopodobnie ma to związek ze spadkiem popularności Windows XP. Okazuje się, że użytkownicy podczas przesiadki wybierają Siódemkę, zamiast Windows 8.

Warto również zaznaczyć, że Mac OS X 10.10 prześcignął pod względem popularności Windows 8. System Apple jest obecnie zainstalowany na 3,96% wszystkich komputerów na całym świecie.

Systemy Marzec 2015
Ranking popularności systemów operacyjnych – marzec 2015

Niemal niezauważalna jest wciąż obecność Windows 10. Z systemu tego korzysta zaledwie 0,09% użytkowników. Sytuacja ta nie powinna jednak dziwić, w końcu Dziesiątka nie miała jeszcze swojej premiery i jest obecnie dostępna wyłącznie w formie testowej.

Źródło: Netmarketshare.com via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *