Windows XP świętuje swoje 18. urodziny!

Windows XP - urodziny

Jeśli ktokolwiek ze starszych użytkowników systemów Windows miałby wskazać OS, który stanowił największą rewolucję względem poprzednich wersji, to z pewnością wielu postawiło by na Windowsa XP. Cieszący się do dziś wielką estymą system operacyjny Microsoftu świętuje swoje 18. urodziny. Dokładnie 25 października 2001 roku oprogramowanie to zostało udostępnione pierwszym konsumentom.

System o nazwie kodowej Whistler wykorzystywał jądro NT i interfejs graficzny Luna. Następca Windowsa Me, a w wersji profesjonalnej Windowsa 2000 swoją nazwę wziął od słowa eXPerience, oznaczającego doświadczenie. Niewielu użytkowników ma tego świadomość, ale to Windows XP odpowiada za ujednolicenie linii systemów Windows przeznaczonych dla użytkowników domowych oraz zaawansowanych. To właśnie przez to nie oferował on kompatybilności z niektórymi aplikacjami tworzonymi z myślą o DOSie.

System Microsoftu z 2001 roku zwiastował pokaźną paletę nowych funkcji. Wśród nich warto wymienić nagrywanie płyt z poziomu Eksploratora Windows, Wygładzanie czcionek przy pomocy ClearType na ekranach LCD, wyświetlanie najczęściej używanych programów w Menu Start oraz monitorowanie stanu baterii laptopa i automatyczne aktywowanie hibernacji, gdy ten osiąga niski poziom.

Windows XP był pierwszym systemem operacyjnym wymagającym aktywacji. To właśnie w ten sposób walczył z popularnym w tamtych czasach zjawiskiem piractwa. Użytkownik miał 30 dni na aktywowanie oprogramowania – po tym czasie użytkowanie systemu było niemożliwe. Za kontrolę legalności klucza odpowiadało nowe oprogramowanie Windows Genuine Advantage.

Wsparcie techniczne dla Windowsa XP z najnowszą aktualizacją Service Pack 3 zakończyło się 8 kwietnia 2014 roku. Od 14 kwietnia 2009 roku publikowano jedynie poprawki bezpieczeństwa dla systemu. Pomimo tego, Windows XP wciąż zainstalowany jest na mniej więcej 1,7% komputerów na świecie i nawet 2,5% w Polsce.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów systemu Windows XP jest… tapeta. Jedno z najpopularniejszych zdjęć na świecie wykonał Chuck O’Rear, który wykonał je w 1996 roku. Autor przekonuje, że fotografia nie została oddana obróbce. Dzieło sprzedano agencji fotograficznej Corbis należącej do Billa Gatesa – kwota transakcji owiana jest tajemnicą. Mówi się, że jest to najdroższe zdjęcie na świecie.

Tapeta Windows XP

Przez długi czas tajemnicą było także to, gdzie wykonano zdjęcie. Po latach okazało się, że wykonano je w Napa Valley w Kalifornii. Jeśli chcecie zobaczyć jego lokalizację otwórzcie ją w Mapach Google – ostrzegamy jednak, że krajobraz gdzie przechwycono “Idyllę” wygląda dziś zupełnie inaczej.

Jakie wspomnienia wiążecie z Windowsem XP? Czy uznajecie go za najlepszy system Microsoftu? Czy w dalszym ciągu działa on na którymś z Waszych urządzeń?

Źródło: Instalki.pl, Microsoft

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *