Windows XP traci, Ósemka zyskuje – najnowszy ranking popularności systemów operacyjnych

Jak co miesiąc, prezentujemy kolejny ranking popularności systemów operacyjnych na podstawie danych udostępnionych przez Net Applications. Przez ostatnie 31 dni najwięcej stracił Windows XP, który pomału zaczyna się wycofywać z rynku. Dobrze poradził sobie natomiast najnowszy system Microsoftu – Windows 8. Czy ten trend się utrzyma?

Największym przegranym ostatniego miesiąca jest Windows XP, który stracił aż 3,53% światowego udziału w rynku, jednak wciąż okupuje drugą pozycję wśród najbardziej popularnych systemów operacyjnych. Pierwsze miejsce niezmiennie należy do cenionej przez wielu Siódemki z wynikiem 45,63 % wszystkich udziałów.

Co ciekawe, sporo (2%) zyskał również Windows 8 i aktualnie znajduje się na trzecim miejscu z wynikiem 7,41 %. Na pozycji poza podium uplasowała się Vista, którą używa wyłącznie 4,11% użytkowników. Jako ciekawostkę można wymienić Windows 8.1 w wersji próbnej, który jest aktualnie zainstalowany na 0,24% wszystkich komputerów.

Nie można również zapominać o Macach, jednakże ich udział w rynku jest znikomy. Najpopularniejszy z nich – Mac OS X 10.8 posiada jedynie 3,42% udziałów, ale kto wie, być może w następnych miesiącach uda mu się wyprzedzić Vistę?

A wy jakiego systemu operacyjnego aktualnie używacie?

Źródło: Net Applications

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.