Microsoft kupuje Nokię!

Stało się to, o czym w branży spekulowano już od dawna. Nokia poinformowała, że została wykupiona przez Microsoft. Transakcja obejmuje dział telefonów i usług fińskiego producenta, czyli to, co stanowi główny filar firmy.

Jak dowiadujemy się z oficjalnej informacji prasowej, transakcja opiewa na kwotę 5,44 miliarda euro. W cenie tej mieści się cały dział telefonów Nokii, licencjonowanie wszystkich patentów tej firmy oraz serwis z mapami. Umowa ma zostać zrealizowana maksymalnie w pierwszym kwartale 2014 roku.

Wraz z przejęciem Nokii 32 tysiące pracowników, z czego 4,7 tysiąca mieszka w Finlandii, przejdzie pod skrzydła Microsoftu. Ten ostatni przejmie prawa między innymi do marki Lumia, która już wcześniej była mocno związana z gigantem z Redmond – wszystkie telefony napędzane były przez Windows Phone.

Microsoft ma prawo do wykorzystywania wszystkich patentów Nokii przez następne 10 lat. Czteroletnią licencją objęty został natomiast serwis z mapami Nokia HERE.

Stephen Elop – szef Nokii – w ramach umowy zrezygnuje ze swojego stanowiska i przejdzie do Microsoftu jako jeden z dyrektorów.

Czy transakcja ta pozwoli rozwinąć się systemowi Windows Phone? Jednoczesne posiadanie zarówno sprzętu, jak i oprogramowania z pewnością będzie dużym ułatwieniem. Nie jest to jednak równoznaczne z osiągnięciem sukcesu, o czym dobitnie przekonało się BlackBerry.

Źródło: Nokia/Foto: TechnoBuffalo

5 thoughts on “Microsoft kupuje Nokię!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *