Windows XP wciąż używany przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych

Windows XP już od dłuższego czasu nie jest wspierany przez Microsoft. System nie otrzymuje aktualizacji, które łatają odkryte luki w zabezpieczeniach, dlatego też użytkownicy ceniący sobie bezpieczeństwo przenieśli lub przeniosą się na nowsze rozwiązanie. Inaczej jest jednak w przypadku Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Jednostka ta wciąż korzysta z systemu Windows XP.

Jak podaje IT World, Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych podpisała w tym miesiącu kontrakt opiewający na kwotę 9,1 mln dolarów, w ramach którego Microsoft będzie dostarczał aktualizacje bezpieczeństwa dla komputerów funkcjonujących w sieci jednostki na systemie Windows XP. Aktualizacje będą również dotyczyć Office 2003, Exchange 2003 oraz Windows Server 2003. Całkowity koszt kontraktu, który będzie obowiązywał do 2017 roku, może wynieść nawet 30,8 mln dolarów.

Marynarka Wojenna rozpoczęła migrację na nowszy system już w 2013 roku, jednak do tej pory pod kontrolą Windows XP działa ponad 100 tysięcy komputerów. Są one odpowiedzialne za komunikację w wewnętrznej sieci i korzystają ze specjalistycznego oprogramowania napisanego specjalnie pod Windows XP. Dopóki narzędzia te nie zostaną przystosowane do działania na nowszym systemie, Marynarka Wojenna musi pozostać przy starym rozwiązaniu. Chcąc zapewnić sobie odpowiedni poziom bezpieczeństwa, musi płacić Microsoftowi za przygotowywanie kolejnych aktualizacji.

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych to nie jedyny wyjątek, który korzysta z systemu Windows XP. Według StatCounter, aż 10% wszystkich komputerów łączących się z internetem wciąż korzysta ze wspomnianego systemu. Według danych Net Application może to być nawet 14%.

Źródło: Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *