To system operacyjny, a nie użytkownik zdecyduje kiedy wyłączyć Windows Defender’a

Windows Defender

W niedawnej aktualizacji Windowsa 10 Microsoft wprowadził zmianę, która może nie spodobać się pewnym użytkownikom, a w szczególności tym, którzy z jakiegoś powodu żywią niechęć do wbudowanego w system antywirusa. Otóż, od teraz Windows Defendera nie można ręcznie wyłączyć na zawsze. Na szczęście, ten powinien dezaktywować się automatycznie, gdy tylko na komputerze zostanie wykryty inny antywirus.

Modyfikowaniem rejestru w celu dezaktywacji Windows Defendera?

Przed wprowadzeniem wspomnianej aktualizacji (do wersji 4.18.2007.8), aby permanentnie wyłączyć w “dziesiątce” Windows Defendera, wystarczyło przejść do rejestru i edytować jeden z jego kluczy – ten o nazwie DisableAntiSpyware. Obecnie klucz nadal można zmodyfikować, ale wprowadzone zmiany zostaną przez system zignorowane.

„To ustawienie zostało wycofane i będzie ignorowane na urządzeniach klienckich od sierpniowej aktualizacji (o numerze 4.18.2007.8) dla programu Microsoft Defender Antivirus.”, poinformował Microsoft.

Dotychczas, aby na stałe wyłączyć w “dziesiątce” Windows Defendera, wystarczyło zmodyfikować klucz rejestru o nazwie DisableAntiSpyware / Źródło: Instalki.pl

Czy Microsoft podjął słuszną decyzję?

Z jednej strony swoim posunięciem gigant z Redmond z pewnością uchroni wielu użytkowników przed takimi zagrożeniami jak wirusy i malware. W końcu, w sieci takich zagrożeń nie brakuje. Z drugiej strony, odebrał tym użytkownikom kawałek ich wolności. Zapewne niejeden z nich postanowił wyłączyć Windows Defendera dlatego, że wchodził w konflikt z jakimś zainstalowanym programem.

„DisableAntiSpyware jest przeznaczony do użytku przez profesjonalistów z dziedziny IT w celu wyłączenia programu antywirusowego Microsoft Defender i wdrożenia innego produktu antywirusowego. Jest to dawne ustawienie, które już nie jest potrzebne, ponieważ program antywirusowy Microsoft Defender automatycznie wyłącza się po wykryciu innego programu antywirusowego. Omawiane ustawienie nie powstało z myślą o urządzeniach konsumenckich, więc zdecydowaliśmy się usunąć ten klucz rejestru.”, czytamy na stronie pomocy Microsoftu.

Teraz, instalując zewnętrzny program antywirusowy, powinniście trzymać kciuki za to, żeby Windows Defender rzeczywiście sam się wyłączy. Jeśli tak się nie stanie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dwa antywirusy będą wchodzić ze sobą w konflikt.

Źródło: Windows Latest via Instalki.pl, Microsoft

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *