Kiepski wynik finansowy giganta (drugi kwartał 2015)

Microsoft, podobnie jak Apple, opublikował swoje wyniki finansowe za czwarty kwartał 2015 roku fiskalnego. Amerykańska firma odnotowała straty na poziomie 2,1 mld dolarów. Kiepski wynik jest związany z kosztami, jakie gigant poniósł podczas przejęcia Nokii.

Przychód Microsoftu w zakończonym kwartale wyniósł 22,2 mld dolarów. Amerykański gigant w ostateczny wynik postanowił wpisać koszty przejęcia Nokii w wysokości 7,6 mld dolarów i dlatego zakończył kwartał na minusie. Strata Microsoftu wyniosła 2,1 mld dolarów.

Gdyby jednak nie liczyć kosztów przejęcia Nokii, Microsoft zakończyłby kwartał z zyskiem na poziomie 6,4 mld dolarów. Jak radziły sobie poszczególne segmenty firmy?

Przychód ze sprzedaży licencji Windows spadł o 22%. Microsoft wyjaśnia, że jest to związane z zakończeniem wsparcia Windowsa XP. Co ciekawe, wzrósł przychód wygenerowany przez urządzenia z linii Surface. Tablety Microsoftu zarobiły 888 mln dolarów przychodu, co jest wynikiem o 117% lepszym od analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Microsoft sprzedaje coraz więcej smartfonów. W ostatnim kwartale było to 8,4 mln sztuk. Największą popularnością cieszyły się tańsze modele, dlatego też przychód tego segmentu zmalał o 68%. Znacznie lepiej radzi sobie segment Xboxa. Sprzedaż wzrosła o 30% w stosunku do poprzedniego roku i wyniosła 1,4 mln sztuk. Niestety nie wiemy, jaka część z nich to Xbox One.

Coraz lepiej radzi sobie również Office 365. Liczba subskrybentów pakietu biurowego wzrosła o 3 mln i wynosi już ponad 15 mln.

Źródło: Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *