10 funkcji dla których warto zainstalować Windows 10

Premiera Windows 10 już za dosłownie kilka dni. Większość użytkowników kwalifikuje się do darmowej przesiadki na nowszy system, który będzie dystrybuowany w formie aktualizacji. Czy warto jednak porzucać Windows 7 lub Windows 8 na rzecz Dziesiątki? Oto dziesięć funkcji, które mogą was do tego zachęcić.

Decyzja o przejściu na nowszy system to oczywiście kwestia indywidualna. Poniżej przedstawiamy jednak dziesięć powodów, dla których warto zainstalować Windows 10. Należy pamiętać, że użytkownicy Windows 7 oraz Windows 8 mają aż rok czasu na przeprowadzenie darmowej aktualizacji.

Nowy wygląd i Menu Start
Jednym z pierwszych argumentów przemawiających za Windows 10 jest odświeżony interfejs oraz powrót do klasycznego Menu Start. To ostatnie swoją funkcjonalnością nie różni się zbytnio od tego, co znamy z Windows 7. Microsoft postarał się jednak o integrację interaktywnych kafelków, które były motywem przewodnim Windows 8. Od premiery Ósemki Menu Start było jedną z najbardziej pożądanych funkcji w systemie.

Menu Start

Microsoft Edge
W Windows 10 amerykańska firma porzuciła swoją starą przeglądarkę – Internet Explorer, na rzecz zupełnie nowego rozwiązania – Microsoft Edge. Nowy produkt ma być szybszy, bardziej intuicyjny i przede wszystkim wygodniejszy w obsłudze. Właśnie dlatego w programie pojawiły się takie funkcje, jak tryb czytania czy tworzenie notatek. Ten pierwszy oddziela tekst od innych rozpraszaczy, by lektura wybranego artykułu była przyjemna. Druga funkcja pozwala oczywiście na szybkie skomponowanie notatek, do których można w każdej chwili powrócić.

Microsoft Edge

Uniwersalne aplikacje
Wraz z Windows 10 Microsoft prezentuje nowe podejście do kafelkowych aplikacji. Te będzie można uruchamiać w okienkach, jak każdy inny program. Uniwersalne aplikacje są przystosowane zarówno do wygodnej obsługi za pomocą klawiatury i myszki, jak i ekranów dotykowych. Pojawi się także zunifikowany sklep z aplikacjami, gdzie każda pozycja będzie kompatybilna zarówno z komputerami, notebookami, tabletami, a nawet smartfonami z Windowsem.

Uniwersalne aplikacje

Tryb tabletu
Zakup tabletu z Windowsem po premierze Windows 10 w końcu może mieć większy sens. Pod względem funkcjonalności system ten nie będzie się niczym różnił od desktopowej edycji, jednak zaoferuje kilka dodatkowych udogodnień. Jednym z nich jest tryb tabletu – interfejs przystosowany specjalnie z myślą o ekranach dotykowych. Będzie go można uruchomić także na zwykłym komputerze.

Tryb tabletu

Wirtualne pulpity
Od zarania dziejów użytkownicy systemu Windows korzystają z kombinacji klawiszy Alt+Tab do przełączania się pomiędzy uruchomionymi programami. W przypadku Windows 10 proces ten otrzyma zupełnie nowe funkcje. Mowa oczywiście o wirtualnych pulpitach, które pozwolą uporządkować otwarte aplikacje według ich przeznaczenia. Przykładowo na jednym pulpicie umieścimy wszystkie okienka związane z edycją tekstu, a na drugim aplikacje muzyczne i przeglądarkę. Dzięki temu praca na wielu programach będzie wygodniejsza.

Wirtualne pulpity

DirectX 12
Graczy z pewnością ucieszy obecność nowych bibliotek graficznych – DirectX 12, które mają w wymierny sposób wpłynąć na wydajność w najnowszych grach. Warto zaznaczyć, że DX 12 nie będzie dostępny w żadnym innym systemie, dlatego też migracja na Windows 10 jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Tym bardziej, że wspomniane biblioteki będą kompatybilne nie tylko z najnowszymi kartami graficznymi, ale również z konstrukcjami, które od jakiegoś czasu goszczą na rynku.

DirectX 12

Strumieniowanie gier z Xbox One
Graczy powinna ucieszyć jeszcze jedna funkcja – możliwość streamowania gier z Xbox One bezpośrednio na komputer. Może się to okazać przydatne w momencie, gdy telewizor, do którego podłączona jest konsola, jest okupowany przez innego członka rodziny. W takim przypadku wystarczy włączyć strumieniowanie po domowej sieci, by móc cieszyć się płynną rozgrywką na komputerze (lub nawet tablecie). Posiadacze konsoli Xbox otrzymają także dostęp do swojego profilu za pomocą dedykowanej aplikacji.

Strumieniowanie

Wirtualna asystentka Cortana
Windows 10 to także głęboka integracja z wirtualną asystentką Cortaną. Co prawda funkcja ta nie będzie początkowo dostępna na terenie naszego kraju, jednak wystarczy zmienić region na Stany Zjednoczone, by móc skorzystać z jej funkcjonalności. A te pozwalają na ustawianie przypomnień, szybkie wyszukiwanie informacji w internecie i znacznie bardziej intuicyjną komunikację z komputerem. Cortana będzie również wyświetlać przydatne dane w zależności od kontekstu, podobnie jak teraz czyni to Google Now.

Cortana

Wyszukiwarka
W Windows 10 usprawnieniu ulegnie także systemowa wyszukiwarka, dostępna bezpośrednio z paska zadań. Pozwoli ona na wyszukiwanie informacji znajdujących się zarówno na komputerze, jak i w internecie. Z łatwością znajdziemy interesującą nas funkcję, czy dokument tekstowy, który ostatnio tworzyliśmy. Wyniki wyszukiwania prezentowane są w atrakcyjnej formie i są podzielone na kategorie – dokumenty, aplikacje, ustawienia, zdjęcia itp.

Wyszukiwarka

Aplikacje na podzielonym ekranie
Funkcja ta nie jest co prawda nowością, gdyż wiele programów na jednym ekranie można już było otwierać w Windows 7. Tym razem zostało to jednak usprawnione, a uniwersalne aplikacje odpowiednio dostosowane do różnych proporcji, dzięki czemu zawsze będziemy mieli pewność, że wyświetlane są najważniejsze informacje. Na jednym ekranie można uruchomić maksymalnie cztery aplikacje.

Aplikacje na podzielonym ekranie

1 thoughts on “10 funkcji dla których warto zainstalować Windows 10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *