Tych 6 elementów, zabraknie w Windows 10

O Windows 10 pisze się niemal w samych superlatywach. Wczoraj wymienialiśmy 10 rzeczy, dla których warto przesiąść się na nowy system operacyjny Microsoftu. Dzisiaj dla równowagi wskazujemy 6 elementów, które były obecne w Windows 7 oraz Windows 8, a których zabraknie w Dziesiątce.

Windows 10 to wynik nieustannego rozwoju. W systemie pojawią się nowe funkcje i możliwości. Ewolucja wymusza jednak na Microsofcie rezygnację z niektórych elementów starszych systemów operacyjnych. Oto sześć z nich.

Aktualizacje
Co prawda aktualizacje nie znikną, ale użytkownicy wersji Windows 10 Home nie będą mogli z nich zrezygnować. Udostępniane przez Microsoft łatki będą zatem obowiązkowe i nie będzie ich można odinstalować, jak to miało miejsce dotychczas. Użytkownik będzie mógł co najwyżej zaplanować moment, w którym aktualizacja zostanie przeprowadzona. Dla większości osób nowa polityka nie będzie miała żadnego znaczenia, jednak niektórzy mogą kręcić nosem.

aktualizacje

 

Gadżety
Gadżety pulpitu to jeden z elementów Windows 7. Kalendarz, pogoda czy też zegar umieszczany na pulpicie to zaledwie kilka przykładów tej funkcji. Choć nie była ona zbyt popularna, część osób może się zdziwić, że zabraknie jej w Windows 10. Z gadżetów zrezygnowano także w Windows 8, więc użytkownicy Ósemki nie będą zdziwieni.

gadzety

 

Gry
Po przeprowadzeniu aktualizacji do Windows 10 z naszego systemu znikną niektóre gry – saper, Pająk, FreeCell czy Hearts. W systemie będzie natomiast dostępna kolekcja pasjansów w formie osobnej aplikacji. Resztę wymienionych gier będziemy oczywiście mogli doinstalować z Windows Store, jednak aplikacje mogą mieć pewne ograniczenia lub np. reklamy.

pasjans

 

Windows Media Center
W Dziesiątce zabraknie także Windows Media Center, czyli odtwarzacza multimedialnego, który od dawna towarzyszy kolejnym wersjom systemu Microsoftu i umożliwia np. oglądanie telewizji. Gigant z Redmond przyznał, że z narzędzia tego korzystało bardzo mało osób, a jego rozwój był bezcelowy. Dlatego też postanowiono się go pozbyć. Użytkownicy chcący odtwarzać np. filmy z płyt DVD będą musieli zaopatrzyć się w inne oprogramowanie.

windows_media_center

 

Tryb Windows XP
Tryb Windows XP to specjalnie przygotowane wirtualne środowisko, które umożliwia emulację wspomnianego systemu. Za jego pomocą możemy zatem uruchamiać programy, które nie działały poprawnie na Windows 7. Ze względu na zakończenie wsparcia Windows XP Microsoft postanowił nie umieszczać tego trybu w Windows 10. Co zresztą było decyzją do przewidzenia, bowiem Windows XP Mode zabrakło także w Windows 8.

windows_xp_mode

 

Aplikacje Metro
Co prawda w Windows 10 będą dostępne uniwersalne aplikacje, jednak część przygotowanych z myślą o obsłudze za pomocą dotyku programów zniknie w trakcie aktualizacji do Dziesiątki. Aplikacje systemowe, które znajdziemy w Windows 8, np. Poczta czy Kalendarz, będą dostępne w Windows 10 w zmienionej formie. Będą także oferować inne funkcje. Użytkownicy będą musieli przywyknąć do nowego interfejsu. Zniknie również dotykowa wersja Internet Explorera. Przeglądarka zostanie zastąpiona przez Microsoft Edge. Wątpimy jednak, by ktoś za nią szczególnie płakał.

aplikacje_metro

 

Źródło: Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *