Xbox One: ujawniono szczegóły dotyczące Osiągnięć

Premierowy pokaz konsoli Xbox One odsłonił nieco informacji o nowym systemie Osiągnięć (z ang. Achievements). Dowiedzieliśmy się przede wszystkim, że naliczane będą nie tylko za granie w poszczególne tytuły, lecz także za inny rodzaj aktywności (np. oglądanie filmów lub seriali z poziomu Xbox Live). Przy okazji targów E3 ujawniono szczegóły dotyczące nowej formy nagradzania graczy.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, trofea z Xboxa 360 będzie można przenieść na nową konsolę. Można to jednak potraktować wyłącznie jako pamiątkę, gdyż tytułów ze starszego sprzętu na Xbox One nie uruchomimy. Wiadomo już na pewno, że nowe Osiągnięcia zostaną podzielona na 2 typy: tradycyjny Gamerscore, znany z X360 (również w formie naliczanych punktów) oraz tzw. Special Challenges czyli Specjalne Wyzwania. Te pierwsze jak się okazuje otrzymamy nie tylko za postępy w grze czy oglądanie telewizji, lecz również obsługę zintegrowanych aplikacji. O ile do sumy Gamerscore będą naliczane wyłącznie Osiągnięcia za gry, tak odkrywanie kolejnych umożliwi m.in dostęp do dodatkowych grafik, informacji o grze, a z czasem być może również darmowych dodatków (obiecywanych już kilka lat temu dla Xboxa 360). Zdobyte Achievementy będą ponadto automatycznie przypisywane do naszego konta, a także będziemy mogli również śledzić i porównywać je do wyników znajomych.

Na czym polegać mają Specjalne Wyzwania? Przede wszystkim aktywować się będą w określonym czasie i według wcześniejszych ustalań twórców danej gry. Producent może dla przykładu włączyć takie Osiągnięcie w wybranym dniu lub tygodniu i wymagać od gracza przykładowo zabicie określonej liczby przeciwników przez weekend. Co ciekawe, planowane są również grupowe wyzwania, dzięki czemu konsola łatwiej zidentyfikuje graczy spełniających podobne kryteria (np. poziomu zaawansowania) do wspólnej zabawy. Z drugiej strony pomoże to twórcom w bardziej optymalnym dopasowaniu zadań lub ewentualnych poprawek w kolejnych aktualizacjach. Również w przypadku Specjalnych Wyzwań zapowiadane są nagrody, np. w postaci szybszego dostępu do wersji beta nadchodzącej gry lub obniżek cen.

Źródło: Major Nelson

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *