Koncepcja wyglądu systemu Windows Seven

Wygląd pełni kluczową rolę w systemie operacyjnym. Mało kto, nie licząc administratorów serwerów, do codziennego korzystania z komputera używa konsoli. Wpisywanie komend i poleceń, a następnie odczytywanie wyników w postaci tekstowej, w czasach gdy używa się wielordzeniowych procesorów, a karty graficzne stają się coraz szybsze byłoby niedorzeczne i dziwne. Jeśli system operacyjny ma odnieść na rynku sukces, jego interfejs musi być ładny, przejrzysty i dopracowany.

W Windows Vista do prezentacji interfejsu powstał zupełnie nowy silnik, mający za zadanie generować okna aplikacji, nakładać na nie odpowiednie filtry i efekty. Rewolucją w porównaniu do poprzednich wersji jest to, że teraz zadanie generowania grafiki interfejsu spadło na procesor karty graficznej, odciążając główny procesor komputera. Bez wątpienia Desktop Windows Manager (DWM), czyli silnik odpowiadający za przeźroczystość, rozmycie, zanikanie, skalowanie i inne efekty graficzne zostanie wykorzystany w następcy Visty, Windows Seven. Nowy system jest cały czas w fazie projektowania i nie wiadomo jak będzie wyglądał (obecne buildy nie różnią się od Visty). Wiadomo jednak już teraz kto jest odpowiedzialny za stworzenie nowego wyglądu. Nad nowym wyglądem systemu pracuje teraz ekipa odpowiedzialna za powstanie interfejsu do Office 2007. Co ciekawe dodatkową osobą, odpowiedzialną za interfejs nowego produktu Microsoftu będzie Mark Hamburg – do tej pory zajmował się rozwojem Photoshopa i Lightroom w Adobe.

Jak więc może wyglądać nowy system operacyjny firmy Microsoft? Z materiałów koncepcyjnych i grafik stworzonych przez internautów widać, że nie należy się spodziewać zbyt dużych rewolucji. Prawdopodobnie autorzy systemu nie odejdą od koncepcji przycisku START. Można spodziewać się nowych grafik systemowych, ikon i odświeżenia interfejsów kluczowych dla systemu aplikacji takich jak Internet Explorer i Windows Media Player. Sporo mówi się także o lepszej i bardziej widocznej integracji systemu operacyjnego Windows z internetowymi usługami Live.

Poniżej przedstawiamy kilka koncepcji na wygląd nowego systemu Windows.

Żadna z tych grafik nie jest screenem Windows 7, są to jedynie projekty wyglądu!

Źródło: crunchgear.com

Autor: Łukasz Zięba

53 thoughts on “Koncepcja wyglądu systemu Windows Seven

  1. w windows 7 oczywiscie bedzie mozna miec interfejs jak w win2000 (no nie wiem czy dokladnie taki sam poprostu cohdzi o to ze taki jak na viscie jest dostepny tego typu) dlatego ze to bedzie kolejna wersja visty poprostu w viscie nastawili sie na widok zeby sprzedac system i zeby zarobic torche grosza a teraz robia juz ten docelowy sstem windows 7 ktory wlasnie ma byc lepszy i szybszy od XP

  2. nie zgadzam sie ze nowy wyglad jest gorszy od xp ,z biegiem czasu wszystko sie zmienia i przeciez nowy winodows tez musi byc bardziej atrakcyjny z wygladu niz xp , a jak komus nie pasuje to niech sie przeniesie na 95 !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *