DirectX 12 dostępny w Windows 10

W ubiegłą środę Microsoft zaprezentował sporo nowości związanych z Windows 10 – między innymi DirectX 12. Dwa dni później w sieci zadebiutowała nowa wersja Windows 10 Technical Preview, a każdy zainteresowany mógł ją pobrać i zainstalować. Jak się okazuje, w systemie jest już zaszyty DirectX 12.

Dowiadujemy się tego po włączeniu narzędzia diagnostycznego DirectX. W oznaczeniu wersji widnieje napis DirectX 12. Microsoft nie czekał zatem zbyt długo z implementacją nowych bibliotek.

Niestety na razie ma to charakter symboliczny, gdyż producenci kart graficznych muszą wydać sterowniki, które będą kompatybilne z DirectX 12. Do tego czasu biblioteki graficzne w Windows 10 będą bezużyteczne.

Pozostaje także kwestia implementacji obsługi DX12 w poszczególnych aplikacjach i grach. Aktualnie większość pozycji jest oparta na DirectX 11 i prawdopodobnie jeszcze przez jakiś czas się to nie zmieni. Jedną z pierwszych gier opartych na DX12 ma być Fable Legends.

dx 12 Windows tool
Narzędzie diagnostyczne DirectX w Windows 10 Technical Preview

DirectX 12 ma oferować niskopoziomowy dostęp do sprzętu, dzięki czemu lepiej wykorzystana zostanie moc obliczeniowa kart graficznych. Na podobnej zasadzie działa AMD Mantle, dostępne od jakiegoś czasu w procesorach graficznych firmy AMD.

Źródło: HotHardware

2 thoughts on “DirectX 12 dostępny w Windows 10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *