Dlaczego Windows Phone wciąż jest niszowy?

Windows Phone choć pomału kreuje się w świadomości konsumentów, wciąż jest niszowym systemem operacyjnym, który musi nadrabiać zaległości do konkurencji. Jeden z przedstawicieli Huawei tłumaczy, dlaczego tak jest. Co tak właściwie sprawia, że platforma Microsoftu jest nieatrakcyjna dla producentów?

Huawei to jeden z czterech pierwszych producentów, który stworzył telefon z Windows Phone 8 zaraz po starcie platformy w 2012 roku. Chiński koncern nie ma jednak pozytywnej opinii na temat tego systemu i nie planuje w najbliższym czasie kolejnego urządzenia z kafelkowym interfejsem. Dlaczego?

Według szefa działu marketingu Huawei, koszty licencji Windows Phone są zbyt wysokie. W porównaniu do Androida, cena telefonu musi być przez to o 10% wyższa. Jednak nie to jest największym zniechęceniem dla producentów. Windows Phone jest zamknięty na wszelkiego rodzaju modyfikacje i praktycznie każdy telefon z tym systemem wygląda tak samo. Android pozwala na tworzenie własnych nakładek, a w ekstremalnych przypadkach projektowanie ich niemal od zera. W przypadku ekosystemu Microsoftu trudno odróżnić poszczególne modele smartfonów.

Jednym z większych problemów według Shao Yang jest także nierówna konkurencja. Nokia ma szczególne względy u Microsoftu, a po sfinalizowaniu przejęcia będzie miała jeszcze większe. Przedstawiciel Huawei twierdzi, że fińska firma ma ekskluzywny dostęp do niektórych API, przez co jej rozwiązania są po prostu lepsze.

Źródło: Neowin

1 thoughts on “Dlaczego Windows Phone wciąż jest niszowy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *