Windows za darmo dla smartfonów i tabletów

W sieci już od dłuższego czasu spekulowano na temat ewentualnej obniżki kosztów licencyjnych Windowsa. Niektórzy twierdzili, że cena może spaść nawet o 75%. Informacje te jednak się nie sprawdziły, bowiem gigant z Redmond postanowił udostępnić swój system za darmo! Jest w tym jednak pewien haczyk.

Microsoft postanowił udostępnić darmową licencję dla producentów, których urządzenia nie będą przekraczały 9 cali. Oznacza to, że każda firma zajmująca się produkcją smartfonów z Windows Phone 8 zostanie zwolniona z jakichkolwiek opłat na rzecz Microsoftu. Z pewnością ucieszy to przedstawicieli Huawei, którzy narzekali ostatnio na zbyt wysokie opłaty.

Aktualnie nie wiadomo, czy producentów będzie obowiązywać jakaś umowa. Być może Microsoft będzie wymuszał, aby na urządzeniach tych były zainstalowane usługi firmy. Mimo wszystko jest to atrakcyjna oferta dla obu stron. Producenci będą mogli tanim kosztem tworzyć nowe modele smartfonów i mniejszych tabletów, natomiast Microsoft zyska na popularyzacji platformy.

Przy okazji poinformowano, że do grupy firm związanych z Windows Phone 8 dołącza Prestigio oraz Micromax, który jest niezwykle popularny na terenie Indii. W przyszłości można się zatem spodziewać budżetowych rozwiązań tych producentów z kafelkowym interfejsem.

Źródło: Neowin

3 thoughts on “Windows za darmo dla smartfonów i tabletów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *