Google wydaje dodatek WebM dla IE9

Która metoda obsługi video jest lepsza? Nie ma zgody w tym względzie – szczególnie między Microsoft i Google. Dawniej Microsoft wydał rozszerzenie umożliwiające korzystanie z kodeka H.264 w Chrome, teraz Google wydał dodatek na Internet Explorer, który pozwala odtwarzać wideo w formacie WebM.

Korporacje Microsoft oraz Apple zapowiedziały już wcześniej, że przeglądarki Internet Explorer 9 oraz Safari nie będą wspierać formatu obsługiwanego przez Operę, Firefox i Chrome. Wydanie dodatku, który umożliwia to, co miało być w IE9 niemożliwe, zespół Google komentuje na stronie projektu następująco: “Powiedzieli, że słoń nie może płynąć na grzbiecie delfina: stwierdzili, że najpopularniejsze przeglądarki nie mogą odtwarzać WebM w HTML5. Mylili się.” Wtyczkę utworzono, ale jest w tej chwili na etapie wersji testowej.

Całe zamieszanie wynika stąd, że standard HTML5, który umożliwia odtwarzanie grafiki 3D bez dodatkowego oprogramowania, nie określa, który kodek powinien być używany do kodowania/dekodowania wideo. Google, Mozilla i Opera preferują format WebM, który korzysta z kodeka video: VP8 i audio: Vorbis.

Nie można powiedzieć, że Microsoft jest przeciwny wspieraniu formatu WebM. Okazuje się bowie, że także inżynierowie korporacji z Redmond współpracowali przy tworzeniu wtyczki. Sprawa rozbija się o prawa do własności intelektualnej.

Licencję na kodek H.264 wydaje organizacja MPEG LA. Google, który dąży do zmniejszenia barier w sieci wkrótce może napotkać problemy także w przypadku formatu WebM. MPEG LA zamierza wprowadzić licencję także na kodek VP8. Jeśli to się uda, VP8 przestanie być oprogramowaniem bezpłatnym.

Źródło: CNET

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *