HoloLens w kosmosie

HoloLens, czyli okulary wirtualnej rzeczywistości stworzone przez Microsoft, różnią się od innych konstrukcji VR. Wszystko dzięki hologramom, za pomocą których użytkownik może wyświetlać obraz na praktycznie każdej przestrzeni. Projekt jest na tyle interesujący, że będzie wykorzystywany przez astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

NASA postanowiła wysłać na ISS dwa egzemplarze HoloLens. Mają się one przydać w bezpośredniej komunikacji z Ziemią. Obecnie astronauci przebywający na stacji otrzymują polecenia z ziemskiej siedziby za pomocą notatek pisemnych oraz głosowych. W przypadku HoloLens będą mogli po prostu założyć gogle na głowę, a wszelkie instrukcje będą im prezentowane w formie hologramów.

Nie będą to jednak instrukcje pisemne. Za pomocą HoloLens wyświetlane będą dokładne czynności. Podczas ich wykonywania astronautę będzie obserwować zespół naukowców, by w razie możliwości podpowiadać mu w czasie rzeczywistym. Interakcja pomiędzy stacją kosmiczną a Ziemią będzie zatem znacznie łatwiejsza i bardziej intuicyjna.

Na ISS wysłane zostaną dwa egzemplarze HoloLens. Jeden z nich będzie służył do bezpośredniej komunikacji za pomocą Skype, drugi natomiast będzie wyznaczał konkretne zadania, nakładając na poszczególne obiekty swoje hologramy.

Microsoft wraz z NASA twierdzą, że HoloLens przyda się również do trenowania nowych astronautów. Według firm, dzięki wykorzystaniu gogli czas potrzebny na przeszkolenie będzie znacznie krótszy.

Źródło: Instalki / Foto: NASA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *