Microsoft Edge wzbogaca się o kolejne przydatne funkcje

Microsoft Edge

Microsoft Edge bazujący na silniku Chromium już od dłuższego czasu jest przeglądarką wartą wypróbowania. Tymczasem, gigant z Redmond stale wzbogaca ją o kolejne ciekawe nowości, które powinny przyciągnąć do niej dodatkowych użytkowników. Podczas konferencji Inspire 2020, Microsoft zaprezentował niektóre z nich.

Oddzielenie pracy od rozrywki

Pierwszą funkcją, którą Microsoft przybliżył w trakcie konferencji Inspire 2020 jest automatyczne przełączanie się Edge’a między poszczególnymi profilami użytkownika przy klikaniu w poszczególne linki. Dzięki niej, jeśli korzystasz z przeglądarki zarówno podczas pracy, jak i poza nią, ale na różnych kontach, przeglądarka powinna być w stanie stwierdzić, czy treści z konkretnego linku bardziej odpowiadają temu, na który jesteś zalogowany obecnie, czy temu drugiemu i w razie potrzeby wybrać inny.

„Dzięki funkcji Automatycznego Przełączania Profilów Microsoft Edge otwiera link w odpowiednim profilu, oszczędzając czas związany z koniecznością ponownego wprowadzania danych logowania. Jeśli spróbujesz otworzyć link z pracy korzystając z profilu osobistego – lub odwrotnie – Microsoft Edge wyświetli monit o zmianie profilów przed jego otwarciem.”, wyjaśnia Microsoft.

Automatyczne Przełączanie Profilów jest dostępne w przeglądarce Microsoft Edge już od maja. Gdy tylko utworzysz w niej dodatkowy profil, włączy się ona automatycznie. Aby ją wyłączyć wystarczy przejść do Ustawień programu, a następnie do Preferencji dotyczących wielu profilów. Tam odznacz opcję Automatyczne Przełączanie Profilów.

Kolekcje na urządzeniach mobilnych

Dalszą część prezentacji Microsoftu stanowiły tak zwane Kolekcje, które trafiły już do stabilnej wersji Edge’a na urządzeniach z Androidem i iOS. O co w tych Kolekcjach chodzi? W skrócie, pozwalają one na łatwe zbieranie informacji z różnych stron internetowych, organizowanie ich czy eksportowanie ich do plików.

Jeśli chodzi o Kolekcje w desktopowej wersji przeglądarki, te doczekały się aktualizacji. Od teraz do wszystkiego, co w nich zapisaliśmy, można dodawać notatki. Aby tę funkcję wypróbować, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na jeden z elementów Kolekcji, a następnie wybrać opcję „Dodaj notatkę”. Co istotne, możliwe jest zmienianie kolorów tła notatek, co ułatwia ich organizację i szybkie odnajdowanie.

Ułatwienia dostępności oraz możliwości językowe

Edge’a nie od dziś można używać jako przeglądarki plików PDF. Teraz dodatkowo pozwala on jednak na odsłuchiwanie treści takich plików, z czego z pewnością cieszą się osoby, dla których czytanie jest problematyczne lub niemożliwe. Dodatkowo w programie uproszczono proces edytowania PDFów i ich zapisywania.

Ostatecznie Microsoft pochwalił się, że Edge potrafi tłumaczyć strony internetowe już na 54 języki. By się o tym przekonać, wystarczy wejść na stronę internetową zawierającą treści napisane w języku nam nieznanym i z paska adresowego wybrać dostępne opcje tłumaczenia.

Przeglądarka Microsoft Edge jest już dostępna w wersjach przeznaczonych na systemy Windows 7, Windows 8 i Windows 10, a także macOS oraz urządzenia z Androidem i iOS.

Źródło: Microsoft, via Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *