Na rynku komputerów osobistych Windows dominuje. Microsoft z kolejnym kamieniem milowym

Windows 10

Popularność Windowsa 10 rośnie z roku na rok, tak jak jego udział wśród oprogramowania zainstalowanego na komputerach osobistych. Microsoft pochwalił się właśnie, iż system ten obsługuje już miliard urządzeń.

Chociaż w swoim ostatnim raporcie finansowym Apple ujawniło, iż jego oprogramowanie obsługuje 1,5 miliarda urządzeń na całym świecie, nie można zapominać, że większość tych urządzeń to smartfony z systemem iOS. Na rynku komputerów osobistych i laptopów Windows zdecydowanie dominuje, a macOS pozostaje w tyle.

Udział poszczególnych systemów operacyjnych na rynku desktopów (od stycznia 2019 do stycznia 2020 roku) | Źródło: StatCounter

Interesujący jest fakt, iż Microsoft nie podzielił się wieścią o miliardzie urządzeń obsługiwanych przez Windows 10 na żadnej konferencji, ale na swojej oficjalnej stronie, tyle że włoskiej, która oferuje darmowe tła pulpitu. Być może omawiana informacja, pochodząca z wiarygodnego źródła, krążyła wewnątrz firmy już od jakiegoś czasu, a jeden z jej oddziałów po prostu nie mógł się powstrzymać i ją opublikował przedwcześnie.

Przypomnijmy, iż jeszcze we wrześniu ubiegłego roku Microsoft mówił o 900 milionach aktywnych urządzeń z Windowsem 10. Oznaczałoby to, że w ciągu 4 ostatnich miesięcy przybyło dodatkowych 100 milionów urządzeń. Biorąc pod uwagę dotychczasową historię tego systemu można stwierdzić, że najnowsze dane wydają się być wiarygodne. Z resztą, ponad dwa tygodnie temu nastąpiło zakończenie wsparcia dla Windowsa 7, co mogło skłonić wielu użytkowników do sięgnięcia po Windows 10.

Kilka lat temu, w 2014 roku, Microsoft chwalił się, że Windows jest obsługiwany przez 1,5 miliarda urządzeń. Trudno powiedzieć, czy do dziś ta liczba została przekroczona, zwłaszcza że w międzyczasie firma zdążyła odejść od tworzenia systemów operacyjnych dla smartfonów. Niełatwo w tym przypadku o jakiekolwiek szacunki.

Udział poszczególnych wersji systemu Windows wśród wszystkich komputerów z systemem Windows (od stycznia 2019 do stycznia 2020 roku)

Wygląda na to, że rezygnacja firmy Microsoft z podboju rynku mobilnych systemów operacyjnych wyszła na dobre i jej i Apple. Sam Microsoft mógł skupić się na rozwoju Windowsa 10 oraz swoich programów i aplikacji, w tym aplikacji mobilnych. Wycena giełdowa firmy przekroczyła nawet bilion dolarów, tak jak niegdyś wycena Apple. Natomiast Apple, konkurując głównie z urządzeniami z Androidem, zaczęło sprzedawać jeszcze więcej iPhone’ów. Nie powinno to raczej wadzić Microsoftowi, zwłaszcza że jego aplikacje dostępne są w sklepach obydwu gigantów.

Źródło: Instalki.pl, StatCounter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *