Usługa OneDrive bogatsza o kilka przydatnych rozwiązań

Microsoft OneDrive

Podczas wydarzenia Microsoft Ignite dowiedzieliśmy się nieco o planie rozwoju poszczególnych usług koncernu. Okazuje się, że szczególnie zadowoleni mogą być użytkownicy usługi OneDrive. Ta bowiem już niedługo wzbogaci się o naprawdę interesujące nowości.

Nowości w OneDrive

Na blogu firmy wyczytać możemy chociażby o próbie zmaksymalizowania wydajności internetowego wariantu chmury. Ta ładować ma się szybciej nawet o połowę i zapewniać odbiorcom jeszcze większą elastyczność i możliwość personalizacji.

Tryb ciemny

Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie wprowadzenie trybu ciemnego, który zadebiutuje już pod koniec bieżącego miesiąca. Ta decyzja wpłynąć ma nie tylko na komfort użytkowania, ale także poprawę żywotności baterii laptopów.

Tryb ciemny - OneDrive
Tryb ciemny w OneDrive / Źródło: Microsoft

Tworzenie skrótów

Microsoft prawdopodobnie w końcu zdał sobie sprawę z tego, że użytkownicy lubią wygodę i porządek. Tak przynajmniej wynika z rozszerzenia funkcji „Dodaj skrót do Moich plików”. Teraz można utworzyć skrót udostępnionego nam pliku lub folderu. W ten sposób nie trzeba będzie specjalnie przechodzić do sekcji „Udostępnione dla mnie”, by odnaleźć interesującą nas treść. Najważniejsze pliki można bez problemu przypisać do głównej zakładki, a nawet je synchronizować, by otwierać je z dowolnego urządzenia.

Dodawanie skrótów w OneDrive
Dodawanie skrótów w OneDrive / Źródło: Microsoft

Usprawniona mobilna wersja aplikacji

Usprawnieniu uległa również mobilna wersja OneDrive. Chodzi między innymi o dodanie sekcji Home, która ma stanowić ostoję dla plików offline. Będzie to swoiste centrum dowodzenia, gdzie znajdą się ostatnio przesłane dokumenty, udostępnione biblioteki czy właśnie zapisane treści w trybie offline. Microsoft poinformował, że funkcja początkowo trafi wyłącznie na urządzenia z systemem iOS, lecz „wkrótce” jej zasięg zostanie rozszerzony również na telefony z Androidem.

OneDrive Home na iOS
OneDrive Home na iOS / Źródło: Microsoft

OneDrive na Surface Duo

Nie mogła rzecz jasna zabraknąć obsługi OneDrive na Surface Duo, czyli dwuekranową nowość od Microsoftu. Chmura ma być w pełni zintegrowana ze specyfiką urządzenia. Użytkownicy otrzymają więc chociażby specjalne usprawnienia zwiększające wielozadaniowość (funkcja przeciągania i upuszczania).

Udostępnianie w ramach ekosystemu Microsoftu

Poza tym, OneDrive wzbogaci się o liczne nowinki dla osób korzystających z ekosystemu Microsoftu. Zadowoleni będą użytkownicy Teams’a – link kierujący do danego pliku z chmury otrzymają opcję personalizacji tak, by np. tylko wybrani odbiorcy mogli edytować jego treść.

Udostępnianie linków na Teams
OneDrive – udostępnianie linków na Microsoft Teams / Źródło: Microsoft

Wprowadzona zostanie także opcja „Przenoś i udostępniaj”, która ma pomóc szczególnie zespołom wykonującym przeróżne zadania. Administrator otrzyma opcję przeniesienia wybranych plików z dowolnego folderu OneDrive do np. pracowniczej biblioteki w SharePoint.

OneDrive - "Przenoś i udostępniaj"
OneDrive – funkcja “Przenoś i udostępniaj” / Źródło: Microsoft

Dodatkowo Microsoft zapewnia o implementacji dodatkowych funkcji zabezpieczeń i poprawek w zakresie istniejących już opcji. Kiedy powyżej wspomniane udogodnienia trafią do OneDrive? Trudno powiedzieć. Niektóre z nich powinny być już dostępne, a w przypadku pozostałych data debiutu nie jest sprecyzowana. Warto więc uzbroić się w cierpliwość.

Źródło: Microsoft via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *