Microsoft ogłasza siedem wersji Windows 10

Premiera Windows 10 zbliża się wielkimi krokami. Deweloping systemu idzie pełną parą, a finalna wersja ma się pojawić latem bieżącego roku. Z tego też względu Microsoft zdradza kolejne szczegóły na temat nowego systemu. Wiemy już, że Dziesiątka będzie dostępna w aż siedmiu edycjach. Znamy szczegóły na ich temat.

Podobnie jak w przypadku poprzednich systemów operacyjnych, Microsoft przygotował kilka wersji, które mają być odpowiedzią na wymagania poszczególnych użytkowników – począwszy od tych domowych, po klientów korporacyjnych.

Windows 10 Home będzie podstawową wersją systemu przeznaczoną na rynek konsumencki. To właśnie ta edycja pojawi się pod strzechami największej ilości użytkowników i zaoferuje podstawowe funkcje – wirtualną asystentkę Cortanę, przeglądarkę Microsoft Edge, tryb Continuum dla ekranów dotykowych, Windows Hello – rozpoznawanie twarzy użytkownika, logowanie za pomocą tęczówki oka i odcisku palca i szereg aplikacji użytkowych do codziennej pracy z systemem.

Wersja ta zostanie również zintegrowana z kontem Xbox Live. Gracze będą mieli dostęp do swoich statystyk i czatu ze znajomymi bezpośrednio z poziomu Windowsa. Możliwa będzie również gra w tytuły z Xbox One na komputerze.

Windows 10 Mobile to kolejna edycja systemu Microsoftu, przeznaczona dla urządzeń o niewielkim ekranie – tabletów i smartfonów. Wersja ta jest zoptymalizowana pod kątem korzystania za pomocą dotyku i obsługuje te same aplikacje, które będą dostępne w Home. Pojawi się również specjalna wersja Office’a przystosowana do ekranów dotykowych. Dzięki funkcji Continuum, po podłączeniu do monitora lub telewizora z systemu będzie można korzystać, jak na normalnym komputerze.

Windows 10 Pro – wersja przeznaczona dla komputerów osobistych, tabletów oraz urządzeń 2w1. Zawiera wszystko to, co edycja Home, a ponadto oferuje funkcje przydatne w małych firmach. Oznacza to większe bezpieczeństwo przechowywania danych, wsparcie dla zdalnego zarządzania oraz lepszą integrację z technologią chmury. Pojawi się także specjalna usługa Windows Update for Business, która zapewni szybki dostęp do aktualizacji oraz umożliwi łatwiejszą kontrolę nad firmowymi komputerami.

Windows 10 Enterprise – najbardziej zaawansowana edycja Dziesiątki przeznaczona dla dużych firm i korporacji. Pojawi się w niej jeszcze więcej opcji związanych z bezpieczeństwem oraz wygodny moduł przeprowadzania aktualizacji. Administratorzy będą mogli między innymi decydować o tym, kiedy zainstalować nowe funkcje, które będą udostępniane przez Microsoft.

Windows 10 Education – specjalna wersja systemu przeznaczona dla szkół i uczelni. Będzie dystrybuowana dla uczniów, studentów, nauczycieli oraz innych pracowników oświaty.

Windows 10 Mobile Enterprise – mobilna wersja Dziesiątki dla pracowników dużych firm i korporacji. Zaoferuje duże możliwości związane z produktywnością, bezpieczeństwem oraz zarządzaniem urządzeniem. Zawiera wygodny sposób przeprowadzania aktualizacji.

Ostatnią wersją jest Windows 10 IoT (Internet of Things). Będzie to system przeznaczony dla wszelkiego rodzaju urządzeń noszonych – zegarków, inteligentnych opasek itp.

Windows 10 zadebiutuje latem bieżącego roku. Dla większości użytkowników będzie oferowany za darmo w formie specjalnej aktualizacji. Microsoft nie podał jeszcze dokładnych kosztów licencji dla poszczególnych wersji.

Źródło: Microsoft via Instalki

1 thoughts on “Microsoft ogłasza siedem wersji Windows 10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *