Przeglądarka Spartan dla Windows 10 już dostępna

Microsoft udostępnił kolejną aktualizację dla testowej wersji Windows 10 oznaczoną numerem 10049. Największą nowością jest obecność przeglądarki Spartan – oprogramowania, które ma zastąpić dobrze znanego Internet Explorera.

Windows 10 build 10049 jest dostępny dla użytkowników zapisanych do tak zwanego „szybkiego kręgu”, który jest przeznaczony dla osób chcących dostawać częste, aczkolwiek mniej stabilne wersje systemu. Użytkownicy czekający na obraz ISO muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość.

Microsoft postanowił w końcu oddać w nasze ręce przeglądarkę Spartan z szeregiem nowych funkcji, które mają ułatwić codzienne korzystanie z internetu. Gigant z Redmond podkreśla jednak, że przeglądarka nie jest jeszcze ukończona, a część funkcjonalności jest niedostępna. Mimo to możemy już sprawdzić, czy Microsoft idzie w odpowiednim kierunku.

Największą nowością Spartana jest integracja z wirtualną asystentką Cortaną. Co prawda funkcja ta nie jest dostępna w naszym kraju, ale można ją wymusić poprzez zmianę regionu systemu, np. na Stany Zjednoczone. Dzięki temu będziemy mogli np. zaznaczyć nieznane nam słowo, a Cortana wyświetli z boku odszukaną definicję. Wpisanie w pasek przeglądarki słowa pogoda sprawi, że wirtualna asystentka wyświetli aktualne warunki atmosferyczne dla naszego regionu. Takich drobnostek jest znacznie więcej, a Microsoft z pewnością będzie dodawał nowe.

Windows 10 z przeglądarką Spartan!

Cortana zintegrowana z przeglądarką Spartan

Użytkownicy korzystający z przeglądarki Spartan mogą robić ręczne notatki, podkreślając ważne informacje na stronach internetowych. Tak spreparowana notatka jest zapisywana w specjalnym miejscu, skąd możemy ją udostępniać innym. Co ciekawe, notatki można wyświetlać także w innych przeglądarkach, nie musimy się zatem ograniczać do użytkowników Spartana.

Notatki w Spartanie

Notatki w Spartanie

Spartan posiada także specjalny tryb, który służy do wygodnego czytania dłuższych artykułów. W trybie tym wyłączane są wszystkie rozpraszacze dostępne na stronach internetowych, a przeglądarka koncentruje się wyłącznie na tekście. Tak przygotowane artykuły można zapisać do schowka, by powrócić do nich w późniejszym czasie (także na innym urządzeniu).

Tryb czytania

Tryb czytania

Aby móc na własnej skórze przetestować możliwości nowej aktualizacji, należy w Windows Update aktywować dostęp do szybkiego kręgu. Wtedy też rozpocznie się instalacja aktualizacji.

Osoby, które nie mają jeszcze zainstalowanej testowej wersji Windows 10, mogą ją pobrać za darmo. Pobierz: Windows 10 Technical Preview

Finalna wersja Windows 10 ma zadebiutować latem bieżącego roku.

Źródło: Instalki.pl

2 thoughts on “Przeglądarka Spartan dla Windows 10 już dostępna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *