Te funkcje (raczej) pojawią się w przeglądarce Edge Chromium

Edge Chromium funkcje

Prawdopodobnie przez dłuższy czas nie pojawi się żadna duża aktualizacja dla stabilnej wersji Edge’a Chromium, to jednak Microsoft nie mógł się powstrzymać przed zaprezentowaniem nowości, które to mają zagościć w przeglądarce Edge Chromium.

Nowy sposób wyświetlania kart

Najlepiej zapowiadającym się dodatkiem do przeglądarki Microsoftu wydaje się możliwość wyświetlania kart ze stronami internetowymi nie jedna obok drugiej, nad paskiem z adresem wyświetlanej strony, a po lewej stronie przeglądarki, w formie listy. To rozwiązanie nietypowe, ale brzmiące intrygująco. Największą przydatnością zapewne będzie cieszyć się wśród użytkowników, którzy regularnie otwierają w przeglądarce więcej niż kilka kart. Wyświetlanie ich w formie listy ułatwi ich organizację oraz sprawi, że trudniej będzie przez przypadek zamknąć niewłaściwą kartę.

Pionowe wyświetlanie kart – Edge Chromium

Inteligentne kopiowanie

Kolejną funkcją planowaną przez Microsoft dla Edge’a Chromium jest tak zwane Inteligentne Kopiowanie (ang. Smart Copy). Ma ono ułatwiać kopiowanie treści ze stron internetowych i przenoszenie wklejanie ich do dokumentów. Smart Copy ma zachowywać formatowanie tych treści, w tym wszelkie obrazy lub łącza.

Inteligentne Kopiowanie – Edge Chromium

Monitorowanie haseł

Inna zapowiedziana nowość, Password Monitor, ma powiadamiać użytkowników przeglądarki o tym, gdy tylko hasła i inne wrażliwe informacje zapisane w jej menedżerze haseł staną się częścią jakiekolwiek wycieku danych, na przykład spowodowanego atakiem hakerów. W ustawieniach Edge’a Chromium ma być wyświetlana lista przejętych haseł, przekierowująca użytkowników do serwisów, w których powinni zmienić hasło. Firefox i Chrome oferują podobne narzędzia.

Password Monitor – Edge Chromium

Wszystkie wymienione powyżej funkcje mają najpierw trafić do kanałów Insider (Beta, Dev i Canary) przeglądarki Edge Chromium – wyświetlanie kart w formie listy oraz Password Monitor w ciągu kilku najbliższych miesięcy, a Smart Copy w następnym miesiącu. Microsoft nie zapowiedział, kiedy możemy spodziewać się ich w wydaniu stabilnym.

Kolekcje

W ostatnim wpisie na swoim blogu Microsoft przypomniał też o funkcjach, które zapowiedział dla Edge’a Chromium wcześniej. Jedną z nich są tak zwane Kolekcje, które w desktopowej wersji przeglądarki są dostępne w kanałach Insider, a której, jak wiemy od dzisiaj, wkrótce mają trafić do wersji stabilnej. Co więcej, na wiosnę powinny pojawić się na urządzeniach mobilnych. Kolekcje pozwalają na łatwe zbieranie informacji z różnych stron internetowych, organizowanie ich czy eksportowanie ich do plików.

InPrivate

Wkrótce do wersji stabilnej Edge’a Chromium ma trafić również tryb InPrivate. Dzięki korzystaniu z przeglądarki w tym trybie po zakończeniu sesji przeglądania, automatycznie mają być usuwane historia odwiedzanych stron, ciasteczka i inne dane.

Tryb InPrivate – Edge Chromium

Więcej na temat planów Microsoftu wobec Edge’a Chromium możecie przeczytać na blogu w tym miejscu. Na jakie z zapowiedzianych funkcji czekacie najbardziej?

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *