Windows 10 (20H1) z kolejnymi usprawnieniami

Windows 10 20H1

Wszyscy wiemy doskonale, że Windows 10 nie jest systemem idealnym. Microsoft nie ustaje jednak w wysiłkach, aby swoje oprogramowanie uczynić lepszym, czego wyrazem są publikowane cyklicznie aktualizacje. Pierwszą znaczącą poprawką w tym roku będzie Windows 10 2004, znany także pod nazwą Windows 10 20H1. Łatce tej poświęciliśmy nieco uwagi, gdy została ona udostępniona członkom programu Insider. Od tamtego czasu trafiło do niej wiele usprawnień.

Windows Search z nowym algorytmem

Novum, o którym nie mówiło się zbyt wiele wcześniej jest między innymi nowy algorytm indeksujący dla usługi Windows Search. Będzie działał on efektywniej, w mniejszym stopniu wpływając na obciążenie procesora i dysku twardego. Przełoży się to na odczuwalną poprawę działania komputerów – zwłaszcza tych, których moc obliczeniowa nie jest za duża. Liczymy na to, że zbyt wysokie zużycie CPU i dysku w Windows 10 odejdzie w niepamięć.

Do tej pory Microsoft proponował funkcję Windows Search do skanowania folderów z dokumentami, zdjęciami, filmami wideo i zawartości pulpitu. Skanowanie rozszerzone (Enchanced) wprowadzone w majowej aktualizacji Windows 10 pozwoliło rozszerzyć jej działanie na wszystkie foldery poza wykorzystywanymi przez system Windows, jak na przykład System 32. Obciążenie dysku i procesora rosło często w sposób znaczący. Teraz problem ten ma zostać rozwiązany.

Windows Search

Gigant z Redmond obiecuje, ze nowy algorytm wykryje moment, w którym zużycie procesora lub dysku twardego wzrośnie i w taki sposób spowolni funkcję wyszukiwania, aby użytkownik komputera nie odczuwał żadnych spadków wydajności pracy. Proces indeksowania zostanie zatrzymany lub moc obliczeniowa wykorzystywana na jego działanie zmniejszona, gdy zużycie CPU przekroczy 80% lub wykorzystanie dysku przekroczy 70%. Usługa będzie domyślnie wyłączana w Trybie Gry lub w sytuacji, w której stan naładowania baterii w laptopie spadnie poniżej 50%.

Windows 10 Build 19541 w Fast Ring

Członkowie kręgu Fast Ring testują już wersję systemu, w której zasobniku pojawiła się nowa ikona lokalizacji oraz pojawiły się usprawnienia w Menadżerze zadań. Ikonę lokalizacji w postaci okręgu zastąpił symbol zbliżony do stosowanego w Androidzie i iOS. W Menadżerze zadań pojawiła się z kolei możliwość sprawdzenia “architektury” każdego z procesów, dostępna z poziomu menu aktywowanego prawym przyciskiem myszy, po kliknięciu w wybrany proces.

Nowości w Windows 10 2004 (20H1) będzie znacznie więcej. O najważniejszych z nich można dowiedzieć się czytając ten wpis.

Źródło: Instalki.pl, Microsoft

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *