Problemy z funkcją “Miejsca do magazynowania” po majowej aktualizacji

Windows 10 problem

Microsoft ma niestety dosyć duży problem z niezawodnością Windows 10. Po raz kolejny gigant przyznał się do błędów wynikających z instalacji majowej aktualizacji “dziesiątki”. May 2020 Update może powodować szereg problemów, a jeden z nich dotyczy funkcji Miejsca do magazynowania (Storage Spaces).

Miejsca do magazynowania
Miejsca do magazynowania / Źródło: Instalki.pl

Microsoft potwierdził występowanie problemu, który dotyczy niektórych komputerów z zainstalowanym majowym Update’m. Aktualizacja ta powoduje, że niektóre komputery tracą dostęp do Miejsca do magazynowania. Ponadto niektóre konfiguracje powodują, że powyższy obszar wyświetlany jest jako niesformatowana surowa partycja w Menedżerze dysków.

Istnieje sposób, aby “naprawić” problem

Na tę chwilę nie jest znane żadne skuteczne rozwiązanie tego problemu, ale Microsoft już pracuje nad jego znalezieniem. Znane są za to sposoby, na ominięcie tego błędu. Można oznaczyć partycję Storage Spaces jako partycję “tylko do odczytu”. Aby to zrobić należy:

Windows PowerShell
Windows PowerShell / Źródło: Instalki.pl
  1. W wyszukiwarce obok przycisku Start wpisać: powershell, a następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy na pozycję Windows PowerShell i wybrać Uruchom jako administrator.
  2. Po wyświetleniu monitu w oknie dialogowym Kontrola dostępu użytkownika dla programu Windows Powershell wybrać opcję tak.
  3. W oknie dialogowym PowerShell wpisać następujące polecenie i nacisnąć klawisz enter: get-virtualdisk | ? WriteCacheSize -gt 0 | get-disk | set-disk -IsReadOnly $ true
  4. Miejsca do magazynowania są teraz ustawione jako tylko do odczytu, co oznacza, że ​​nie będzie można zapisywać w nich plików. Powinny być jednak widoczne.

Wiele urządzeń, wiele konfiguracji

Aktywnych komputerów z Windows 10 jest obecnie około miliarda i liczba ta stale rośnie, a różnych, nadal wspieranych modeli urządzeń z Windows 10 są dziesiątki tysięcy.. jeśli nie więcej. To wiele konfiguracji kart graficznych, płyt głównych, procesorów, pamięć RAM i peryferiów. Zadbanie o to, żeby aktualizacja działa niezawodnie na każdej z dostępnych konfiguracji, jak widać jest praktycznie niemożliwe do osiągnięcia.

Źródło: Windows Central via Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *