Windows 10 na smartfony i tablety

Podczas środowej konferencji Microsoft skupił się nie tylko na wersji desktopowej swojego nowego systemu. Windows 10 pojawił się także na smartfonach i małych tabletach. Aktualizacja do Dziesiątki będzie darmowa dla wszystkich posiadaczy Windows Phone 8 i przyniesie sporo wyczekiwanych nowości.

Zaprezentowana wersja Windows 10 została przygotowana z myślą o urządzeniach, których wielkość ekranu nie przekracza 8 cali. Na pierwszy rzut oka nowy system nie różni się zbytnio od tego, co znamy z Windows Phone 8.1. To jednak tylko pozory. Użytkownicy będą mogli ustawić własne zdjęcie w tle bez czynienia aplikacji przezroczystymi. Drobną zmianę znajdziemy również na liście aplikacji. Ostatnio zainstalowane pozycje będą wyróżnione w łatwo dostępnym miejscu.

Ciekawe nowości pojawiają się w centrum akcji. Użytkownik będzie mógł ustawić kilka rzędów przycisków służących do szybkiej zmiany ustawień (np. wyłączenie Wi-Fi czy Bluetooth). Dotychczas dozwolony był zaledwie jeden rząd, co ograniczało funkcjonalność tego narzędzia.

Windows 10 dla smartfonów

Centrum akcji będzie można rozszerzyć o dodatkowe przyciski

Otrzymane powiadomienia będą synchronizowane ze wszystkimi urządzeniami działającymi pod kontrolą Windows 10 (tablet, komputer, smartfon). Usunięcie powiadomienia w jednym miejscu sprawi, że zniknie ono ze wszystkich posiadanych urządzeń. Dzięki temu nie umknie nam żadna wiadomość, a jednocześnie nie będziemy kilkukrotnie atakowani tymi samymi powiadomieniami.

Centrum akcji doczekało się jeszcze jednej ciekawej nowości. Po otrzymaniu wiadomości możemy szybko na nią odpowiedzieć bezpośrednio z panelu powiadomień. Nie trzeba w tym celu otwierać aplikacji odpowiedzialnej za wiadomości.

Windows 10 dla smartfonów

Na wiadomość odpowiemy bezpośrednio z panelu powiadomień

żytkownik może ponadto przesunąć klawiaturę ekranową w dowolne miejsce. Funkcja ta ułatwi obsługę dużego smartfonu za pomocą jednej ręki.

Windows 10 Klawiatura

Klawiaturę można przesunąć w dowolne miejsce

Windows 10 przyniesie także przebudowę ekranu ustawień. Microsoft zadbał o sensowne kategorie, dzięki czemu odnalezienie wybranej funkcji będzie znacznie łatwiejsze.

Ciekawie zapowiada się również integracja Skype z systemem. Użytkownik podczas pisania wiadomości do wybranej osoby będzie się mógł szybko przełączać pomiędzy SMS-ami a Skypem, bez wychodzenia z domyślnej aplikacji SMS.

W systemie pojawią się także odświeżone aplikacje systemowe i nowa przeglądarka Spartan. Użytkownicy będą mogli ponadto umieścić swoją kolekcję muzyczną w usłudze OneDrive.

Gigant z Redmond podczas konferencji zapewnił, że wszystkie smartfony Lumia oparte na Windows Phone 8.1 otrzymają darmową aktualizację do dziesiątki. Na podobną promocję mogą liczyć użytkownicy systemów desktopowych, o czym informowaliśmy w osobnym newsie.

Zaprezentowane wczoraj nowości wydają się być sensowne. Microsoft dąży w odpowiednim kierunku, by uczynić swój mobilny system platformą kompletną. Tylko czy przełoży się to na zwiększenie dość niskiej popularności?

Źródło: Neowin

1 thoughts on “Windows 10 na smartfony i tablety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *