Windows 10: przeglądarka Spartan i granie na Xbox One

Na specjalnej konferencji Microsoftu, która odbyła się 21 stycznia nie zabrakło pierwszej prezentacji przeglądarki o nazwie kodowej Spartan. Skoncentrowano się na trzech nowych funkcjach, których trudno szukać u konkurencji. To jednak nie koniec niespodzianek – pokazano szereg nowych możliwości dla graczy, którzy mogą przekonać się do konsoli Xbox One.

Zacznijmy najpierw od Project Spartan. Pierwszą z zaprezentowanych funkcji jest możliwość zaznaczania dowolnego fragmentu strony internetowej, przesuwanie obiektów i dodawanie własnych notatek- integracja z OneNote, które następnie możemy wysłać do OneDrive, e-mailem do znajomych lub za pośrednictwem serwisów społecznościowych (Facebook, Twitter). Przeglądarka będzie w pełni zintegrowana z asystentką Cortaną. Spartan umożliwi również wygodny tryb czytania stron internetowych, które wrzucane są do nowej podręcznej zakładki, pozwalającej na przeglądanie witryn również w trybie offline. Dziś zaprezentowano jeszcze bardzo wczesną wersję, więc na szczegóły dotyczące choćby przybliżonej daty premiery musimy jeszcze poczekać.

spartanpokaz

Prezentacja przeglądarki o nazwie kodowej Spartan

Niemałym zaskoczeniem było poświęcenie znacznej części konferencji tematyce gier. Phil Spencer zaczął od nowej aplikacji Xbox App, która będzie zintegrowana ze wszystkimi urządzeniami pracującymi na systemie Windows 10. Aplikacja dostępna będzie z menu Start i od razu przeniesie nas do profilu głównego. Tutaj możemy uruchamiać wszystkie gry, przeglądać Osiągnięcia czy rozmawiać ze znajomymi (również głosowo).

To jednak nie wszystko, bowiem wraz z premierą Windows 10, Microsoft udostępni funkcję strumieniowania gier z konsoli Xbox One do wszystkich urządzeń wyposażonych w nowy system! Oznacza to, że nawet, jeśli nasz znajomy nie posiada konsoli, ale pracuje na Windowsie 10 (PC, smartfony, tablety), to możemy zaprosić go do wspólnej zabawy – np. w trybie kooperacji. Na pokazie udostępniona rozgrywka była płynna, jednak na prawdziwe testy nowej opcji przyjdzie jeszcze czas. Co istotne, otrzymamy pełne wsparcie DirectX 12.

Warto dodać, że z poziomu wszystkich urządzeń pracujących na Windows 10 możliwe będzie nagrywanie materiałów wideo (do 30 sekund) i dzielenie się nimi ze znajomymi (Xbox Live, e-mail, serwisy społecznościowe).

Źródło: Microsoft

5 thoughts on “Windows 10: przeglądarka Spartan i granie na Xbox One

  1. Microsoft zaprezentowal przegladarke Spartan w trakcie styczniowej konferencji. Niestety, ten element nowych okienek nie zostal udostepniony wraz z Windows 10 build 9926. Kiedy wiec bedziemy mogli przetestowac Spartana?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *