Windows 7 nadal jest liderem na rynku systemów operacyjnych

Windows 10 powoli zdobywa zasięg i jest instalowany na coraz większej liczbie komputerów. Mimo wszystko przed najnowszym systemem Microsoftu długa droga na szczyt. Na pierwszym miejscu wciąż króluje Windows 7. Jak wygląda najnowszy ranking popularności systemów operacyjnych?

Windows 10 jest obecnie piątym pod względem popularności desktopowym systemem operacyjnym z wynikiem 6,93%. To znacznie więcej, niż posiada Windows 8, który jest zainstalowany zaledwie na 3,29% wszystkich komputerów.

Dziesiątce brakuje jednak sporo do pierwszej trójki. Na ostatnim miejscu podium uplasował się przestarzały już Windows XP. Według StatCounter jest on zainstalowany na około 9,48% komputerów na całym świecie. Oznacza to, że co dziesiąta desktopowa maszyna na naszym globie wciąż pracuje pod kontrolą tego systemu.

Drugie miejsce okupuje Windows 8.1 z wynikiem 13,54%. Jest to najnowszy – nie wliczając Windows 10 – system operacyjny Microsoftu, nie dziwi zatem stosunkowo wysoka pozycja. Pierwsze miejsce było natomiast do przewidzenia. Windows 7 posiada aż 52,57% udziałów na rynku i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie jego mocna pozycja miała ulec zmianie. System wydany w 2009 roku jest chwalony przez użytkowników. Spora część z nich nie planuje w najbliższym czasie przesiadki na nowsze rozwiązanie.

Ranking systemów operacyjnych - wrzesień 2015
Ranking popularności systemów operacyjnych – wrzesień 2015 / Źródło: StatCounter

Warto podkreślić stosunkowo mocną pozycję OS X. Nie biorąc pod uwagę wersji systemu, jest on zainstalowany na 8,44% wszystkich komputerów. To całkiem niezły wynik, choć Apple z pewnością chciałoby go poprawić.

Źródło: StatCounter via Instalki

1 thoughts on “Windows 7 nadal jest liderem na rynku systemów operacyjnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *